banner27

Yemen, BM'den kara ordusu istedi

Yemen Husilerle mücadele için BM'ye kara ordusu talebinde bulundu

Yemen, BM'den kara ordusu istedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yemen'deki meşru hükümetin yöneticileri Birleşmiş Milletler'in Husiler'i geriletmek için kara orduları göndermesi talebinde bulundu. Yemenli yetkililer Husilerin özellikle Aden ve Taiz kentlerinden çıkarılmalarının acil bir gereklilik olduğunu ifade ediyor.

Suudi Arabistan'ın düzenlediği hava saldırılarına rağmen Husiler'in ilerlemesi devam ediyor. Suud'un hava saldırıları Mart ayında Yemen'in BM'ye ve Körfez ülkelerine benzer bir mektup göndermesinin ardından başlamıştı. Bu çağrıyla birlikte insan hakları örgütlerine de bir çağrı yapılmış ve Husiler'in işlediği insan hakları ihlallerinin yakından takip edilmesi talep edilmişti.

Mektup, Aden'den tekneyle kaçmaya çalışan göçmenlerin Husilerce öldürülmelerinin ardından Yemen'ıin BM Büyükelçisi Halid El Yemeni tarafından kaleme alındı. El Yemeni, Husiler'in Aden'de hareket eden herşeyi hedef aldığını söyledi. El Yemeni, "Uluslararası kamuyounu kara ordularıyla derhal müdahale etme ve Yemeni özellikle de Aden'le Taiz'i korumaları yönünde uyarıyoruz" dedi.

Yemen'in Aden kentinin el Tavahi bölgesinde yaşayan sivillerin etrafının husilerce kuşatıldığı ve sivillerin bu bölgede mahsur kaldıkları belirtiliyor.

DİRENİŞ GRUPLARINI SEVK VE İDARE ETMEK İÇİN ASKERİ KONSEY KURULDU

Yemen'in orta kesiminde bulunan Taiz ilinde, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi yanlısı askeri liderlerin, Husilerle mücadelede halk direniş güçlerini yönetmek için askeri konsey kurduğu bildirildi.

Kurulan konseyden yapılan yazılı açıklamada, Taiz ilindeki askeri liderlerin, ildeki halk direniş güçlerini yönetmek, bunların operasyonlarını düzenlemek ve meşru yönetimle koordinasyonu sağlamak için askeri konsey kurma kararı aldığı belirtildi.

Açıklamada, askeri konseyin başkanlığını Tuğgeneral Sadık Serhan'ın yapacağı, üyelerinin de Tuğgeneraller Adnan el-Hamadi, Yusuf eş-Şerabi ve Sabit Şemsan ile Albay Hammud el-Mihlafi'den oluştuğu kaydedildi.

Yemen'in çeşitli kentleri, Husiler ile Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi destekçileri arasında çatışmalara sahne oluyor.

Ülkedeki Husilerin ilerleyişini durdurmak için Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon, 26 Mart'ta "Kararlılık Fırtınası" adlı hava harekatı başlatmıştı. Yemen'de Hadi yönetiminin müdahale çağrısı üzerine başlatılan operasyonun 21 Nisan'da sona erdiği açıklanmış ve Yemen halkı için artık "Umuda Dönüş" operasyonunun başladığı bildirilmişti.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2015, 11:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner26

banner25