banner15

Yemen Cumhurbaşkanı Aden'de

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurrabbu Mansur Hadi, Husiler ve devrik lider Ali Abdullah Salih güçlerine karşı yapılan operasyonları kontrol için başkent ilan ettiği Aden'e geldi

Yemen Cumhurbaşkanı Aden'de

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurrabbu Mansur Hadi'nin Husiler ve devrik lider Ali Abdullah Salih güçlerine karşı yapılan operasyonları kontrol etmek için ülkenin Aden kentine geldi. Suudi Arabistan tarafından desteklenen Hadi'nin, doğrudan sarayına gittiği ve Husileri Taiz'den çıkartmak için sürdürülen çabaları buradan yöneteceği bildiriliyor.

Yemen Cumhurbaşkanlığı Sekreterliği'nden yapılan yazılı açıklamada, Hadi'nin son operasyonları denetlemek için sabahın erken saatlerinde Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'dan Aden'e geldiği aktarıldı. Hadi, Husilerin devlet dairelerini ele geçirmesiyle Yemen yönetimini sekiz ay önce Riyad'a taşımıştı. Riyad'a taşındıktan sonra Cumhurbaşkanı Hadi, Aden'i ikinci kez ziyaret etmiş oldu. Abdurabbu Mansur Hadi, geçen Eylül ayında, operasyonların Riyad'dan değil Aden'den yönetileceği kararını almıştı. Alınan bu karar üzerine Yemen Hükümeti, altı ay aradan sonra ilk toplantısını cumhurbaşkan yardımcısı ve başbakanlık görevini de yürüten Halid Bahhah başkanlığında Aden'de yapmıştı.

Öte yandan son iki günde Taiz kentinde çıkan çatışmalarda, Husi milisleri ve Salih güçlerinden 60'a yakın kişinin koalisyon güçleri tarafından öldürüldüğü açıklandı. Eski Yemen Devlet Başkanı Mansur Hadi, Suudi Arabistan'dan Yemen'in Aden kentine geldi. Hadi'nin bu sabah Aden'e gelmesi öncesinde Suudi koalisyonunun Husilere karşı saldırıya geçtikleri ve Husilere bağlı kuvvetleri Aden'den uzaklaştırdıkları bildiriliyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2015, 11:07
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35