banner39

banner35

Yemen Cumhurbaşkanı Hadi'den Salih yanlılarına çağrı

Yemen Cumhurbaşkanı Hadi, Husiler tarafından öldürülen eski Cumhurbaşkanı Salih yanlılarına, Husilere karşı meşru hükümet ile birlikte hareket etme çağrısında bulundu

Ortadoğu 04.12.2017, 23:43 05.12.2017, 08:22
Yemen Cumhurbaşkanı Hadi'den Salih yanlılarına çağrı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurrabbu Mansur Hadi, Husiler tarafından öldürülen eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlılarını, Husilere karşı meşru hükümet ile birlikte hareket etmeye çağırdı.

Hadi, resmi "Yemen" kanalında yayımlanan konuşmasında Salih yanlılarına seslenen Hadi, şunları söyledi:

"Gelin yeni bir sayfa açalım ve bu ırkçı suç örgütünü (Husiler) yok etmek için el ele verelim. Yemen halkının bu suç örgütleri yüzünden çektiği sıkıntılar yeter. GHK'deki tüm yetkililere ve tüm mensuplarına Husilere karşı meşru hükümet, anayasal meşruiyet ve meşru liderlerin çatısı altında birleşme çağrısında bulunuyorum. Biz sizlerle aynı yoldayız. Hedefimiz aynı. Bu cumhuriyet ve devrim savaşı. Ayrıca İranlı isyancı milislerden kurtulma savaşı."

Husilerin kontrolünde bulunan bölgelerdeki halka da ayaklanma ve direnme çağrısı yapan Hadi, "Ordumuz, Husilerin elindeki bölgelerdeki halka yardım ve destek için Sana çevresinde konuşlanacak." dedi.

HUSİLERİN LİDERİNDEN AÇIKLAMA

Öte yandan, Husilerin lideri Abdulmelik el-Husi, örgüte ait El-Mesire televizyon kanalından yaptığı açıklamada, Salih'i "sadakatsizlik ve ihanetle" suçladı.

"Düşmanın güçlenmesini hedefleyen komplo büyük ölçüde başarısızlığa uğratıldı" diyen Husi, yaklaşık 3 yıldır müttefiki olmasına rağmen Salih'in kendilerine yönelik "darbe" hareketini erken anladıklarını kaydetti.

Husilerin sözcüsü Muhammed Abdusselam da yaptığı açıklamada, Salih yanlılarının devlet kurumlarını hedef alarak büyük bir suç işlediğini ve koalisyon güçleriyle birlikte tehlikeli bir komploya katıldıklarını savundu.

Salih'i ihanetle suçlayan Abdusselam, "Salih'i bu sona sürükleyen Birleşik Arap Emirlikleridir." ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?