banner15

Yemen'de üst düzey istihbarat yetkilisi öldürüldü

Aden'de üst düzey bir istihbarat yetkilisi düzenlenen suikastte yaşamını yitirdi

Yemen'de üst düzey istihbarat yetkilisi öldürüldü

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Yemen'in geçici başkenti konumundaki Aden'de üst düzey istihbarat yetkilisinin, düzenlenen suikast sonucu hayatını kaybettiği bildirildi. 

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, ülkenin güneyindeki Aden'in Hur Mekser kentinde akşam namazının ardından camiden çıkan 4'üncü Askeri Bölge İstihbarat Daire Başkanı Albay Nasır Mukeyrah, kimliği henüz belirlenemeyen bir kişi tarafından takip edildi. 

Albay Mukeyrah'a evinin önünde susturucu takılmış silahla ateş eden saldırgan olay yerinden kaçtı. Hur Mekser'deki  Cumhuriyet Eğitim Hastanesine kaldırılan Mukeyrah, müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Lahic, Ed-Dali, Ebyen ve Taiz vilayetlerini kapsayan 4'üncü Askeri Bölge'nin merkezi, geçici başkent Aden'de yer alıyor. Mukeyrah, daha önce  Aden Uluslararası Havalimanı'nda istihbarat memuru olarak görev yapmıştı.

Yemen'deki isyancı grup Husilerden Temmuz 2015'te temizlenen Aden kenti, zaman zaman emniyet ve hükümet merkezlerine saldırılar, din adamları ile emniyet mensuplarına yönelik suikast eylemlerine tanık oluyor.  

Resmi olmayan verilere göre, Aden'de son iki yılda emniyet mensuplarına ve din adamlarına yönelik 400 suikast girişimi gerçekleştirildi.

Barış çabaları

Öte yandan, Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, Yemen'de ağustos ayı içerisinde barışın tesis edilmesini temenni ettiğini belirtti. 

Kuveyt resmi ajansı KUNA'da yer alan habere göre, Griffiths, başkentte Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah tarafından kabul edildi.

Griffiths, Emir ile görüşmesinin ardından yaptığı basın açıklamasında, Yemen'de ağustos ayı içinde barışın tesis edilmesini temenni ettiğini kaydetti.

Yemen'deki son gelişmeler ve ülkedeki kriz hakkında Emir'e bilgi verdiğini aktaran Griffiths, "Emir ve Kuveyt, 2 yıl önce barış görüşmeleri kapsamında Yemenli taraflara 100 gün ev sahipliği yaptı. Söz konusu görüşmeler sırasında o zaman barış anlaşması imzalanamasa bile en azından gelecek ay içinde tesis edilmesini umut ettiğimiz barışa giden yol belirlendi." ifadelerini kullandı.

Griffiths, Kuveyt'in yardımı olmadan Yemen'deki krize siyasi çözüm bulunmasının ve savaşın durmasının mümkün olmadığını düşündüğünü belirtti.

Kuveyt Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Dışişleri Bakanı Sabah Halid el-Hamed es-Sabah, BM Yemen Özel Temsilcisi Griffiths ile bir araya geldi.

Sabah, ülkesinin Griffiths'in Yemen'in güvenlik ve istikrara kavuşması, halkın sıkıntılarının dinmesi için sarf ettiği tüm çabaları desteklediğini ifade etti.

BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, Yemen'deki çatışmaların sona ermesi ve ülkedeki krizin çözümü için yeniden müzakerelere başlanması amacıyla çalışmalar yürütüyor.

Kuveyt, 2016 yılında BM öncülüğünde Yemenli taraflar arasında 3 ay süren barış görüşmelerine ev sahipliği yapmış ancak bu süreçten sonuç alınamamıştı.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de, Husiler ile meşru yönetime bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor. Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48