banner39

banner35

Yemen'den yürekleri burkan görüntü

Yemen alarm veriyor, milyonlarca kişi açlıktan ölüme gidiyor. 16 bin 500 kişi için "kıtlık benzeri koşullarda yaşıyor" uyarısı yapıldı. Bu sayının 2021'de üçe katlanması bekleniyor

Ortadoğu 19.01.2021, 13:50
Yemen'den yürekleri burkan görüntü

Açlık, salgın hastalıklar, bombardımanların gölgesinde hayatlar... 5. yılını dolduran acımasız savaş koşulları, Yemen ellerini milyonlarca insan için yaşanmaz hale getirdi.

Çocukların neredeyse beşte biri savaş nedeniyle evlerini kaybetti. Yüzde 93’ünün insani yardıma ihtiyacı var.

Her beş okuldan biri çatışmalar nedeniyle kullanılamıyor. Çocukların yüzde 70’i suya erişemiyor ve yeterli hijyen koşullarına sahip değil.

Savaş ortamına koronavirüs kısıtlamaları, çekirge istilaları ve seller eklendi. 2020’de bölgeye yapılan yardımların sayısı da azaldı. Buna karşın ülkede yetersiz beslenmeden etkilenen çocuk sayısı hızla artış gösterdi.

Yemen elleri açlık diyarı oldu

Faid Samim. Yemen’deki Milyonlar çocuktan sadece birisi! Öyle ki ağırlığı 7 kilograma kadar düşen Faid dünya basınının da gündemindeydi. 7 yaşındaki çocuk yetersiz beslenmeye karşı hayata tutunmaya çalışıyor.

Yemen'de açlık, çocukları da derinden etkiliyor. Başkent Sana'daki bir hastane yatağında yatan Faid Samim de bu açlığın en büyük göstergelerinden biri hâline geldi. Hastaneye götürülene kadar hayatını kaybetmemesi bile şans olarak görülen 7 yaşındaki kötürüm çocuk, yalnızca yaşı kadar kiloya sahip. 

Sana'nın 170 kilometre kuzeyindeki Cevf kentinden gelen aile, 2015'ten bu yana iç savaşın sürdüğü ülkedeki sayısız denetleme noktalarından ve hasarlı yollardan geçmek durumunda kaldı. 

Sabin Hastanesi doktorlarından Raci Muhammed, "Geldiğinde neredeyse ölmüştü ama Allah'a şükür gerekeni yapabildik ve iyileşmeye başladı. Ciddi yetersiz beslenme ve serebral palsiden muzdarip" ifadeleriyle hastasını anlattı. 

Beslenmekte zorlanan aileyse, Feyd Samim'in tedavisi için bağışlara ve dış yardımlara umut bağlamış durumda. İç savaşta altıncı yılını doldurmak üzere olan ülkenin yüzde 80'inin de yardımlara muhtaç olduğu düşünülürse konjonktür pek iç açıcı değil. Birleşmiş Milletler'e göre, dünyanın en büyük insani krizi Yemen'de yaşanıyor. 

Acının 2021'de üçe katlanması bekleniyor

Yemen'de 16 bin 500 kişinin "kıtlık benzeri koşullarda yaşıyor" uyarısı yapıldı. Bu sayının 2021'de üçe katlanması bekleniyor!

Entegre Gıda Güvenliği Faz Sınıflandırması'nın hazırladığı yeni araştırmaya göre, Yemen'de 16 bin 500 kişi "kıtlık benzeri koşullarda yaşıyor", bu sayının 2021'de üçe katlanması bekleniyor.

Yemen'de 13,5 milyon kişinin açlıktan ölme riski altında olduğunu vurgulayan Huguenin, "Haziran 2021 itibarıyla bu sayı 3 milyon artabilir. Yani ülkenin yarısından fazlası akut açlık içinde yaşıyor olabilir" uyarısını yaptı.

'Yemen'deki Çocukların Yardım Çığlığı'

Uluslararası toplumu, Yemen için belirlenen insani yardım fonlarına destek ve ülkede şiddete son vermeye çağıran Huguenin şunları söyledi:

“Ülkenin bazı bölgelerinde şu anda dört çocuktan biri "akut açlık" yaşıyor. Yemen'deki kıtlığı nasıl durduracağımızı zaten biliyoruz çünkü bunu iki yıl önce dünya yardım etmeyi seçtiğinde başardık. Dünya artık yardım etmemeyi seçerse, bu çocukların çoğu ve aileleri yine açlıkla yüzleşecek."

Ülkede 6 yıldır devam eden iç savaşın yanı sıra yetersiz beslenme ve kolera gibi hastalıklar yüzünden yaklaşık 233 bin kişi hayata gözlerini yumdu.

Kaynak: Muslim Port

Yorumlar (1)
Ali Deliak 1 yıl önce
Türkiye'de camilerde bir defa Yemen için yardım toplandı her cuma inşaatı devam eden camiler Kur'an kurslari için toplanacağına düzenli olarak Yemen için toplanmalı ,. sivil toplum örgütleri Yemeni sürekli gündemde tutmalı ayrıca bu konuda devlet te zorlanmali, daha önce Somalideki açlık ve sefalet icin yetkililer seferber olmuş bu konuyu dünya gündemine getirmiştik ve çok da iyi olmuştu aynı duyarlılık Arakan için de olmuştu Yemen için niçin olamıyor? Gündemimize saçma sapan konularla gelen çok konuşan ama boş konuşan bir hocaefendi bir videosunda Suudilerin Yemen e yaptigi katliamları alkışlıyor niye Yemen Şii imiş aç olan insanın dinini veya mezhebinj sorgulamak tan daha aşağılık bir tutum olabilir mi? Türkiye halkı ne kadar ekokomik sıkıntı çekerse çeksin Yemen gündeme gelirse elinden gelen fedakarlığı yapar. Mezhep takıntısı ni gundeme getiren ahmak cemaat ve tarikatlere rağmen yeterki devlet yetkilikeri bu ahmalklari ciddiye almasin
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?