banner39

banner35

Yemen devriminin 3'üncü yılında yine gösteriler var

Yemen devriminin 3'üncü yıl dönümünde başkent Sana hem kutlamalara hem de protestolara sahne oldu. Devrim ve hükümet karşıtı gösteri düzenleyen Husiler, Ulusal Geçiş Konseyi (UGK) hükümetini istifaya çağırdı

Ortadoğu 11.02.2014, 11:42 11.02.2014, 11:42
Yemen devriminin 3'üncü yılında yine gösteriler var

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yemen devriminin 3'üncü yıl dönümünde başkent Sana hem kutlamalara hem de protestolara sahne oldu.

Gösterilerin ilki başkent Sana'da Tağyir (Değişim) Meydanı'nda yapıldı. Meydanı dolduran Husilere bağlı yüzlerce protestocu Ulusal Geçiş Konseyi (UGK) hükümetini istifaya çağırdı. Protestolara Yemen gençlik hareketine bağlı kişilerin de katıldığı gözlenirken, Husilerin hükümet karşıtı söylemlerinin ardından bu gruplar dağılarak Husiler meydanda gösterilerine devam etti.

Hükümetin istifasını ve "çoğulcu" hükümet kurulması taleplerini yineleyen Husiler, ''hükümet istifa'', ''yolsuzluğa son'' ve ''devrim değil kaos'' gibi sloganlar attı.

Öte yandan devrim kanadı da, devrimin 3'üncü yıldönümü çerçevesinde kutlama gösterilerine devam etti. Gösterilerin gün içerisinde yoğunluk kazanarak daha geniş katılımla süreceği bildirildi.

Arap Uyanışı etkisinde 2011 yılında başlayan Yemen devrim hareketi bir yıl süren kanlı ve snacılı sürecin ardından imzalanan uzlaşı planı ile 2 yıllık geçiş sürecine girmişti. 2012 şubat ayında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimi ve kurulan UGK hükümeti ile geçiş sürecini başlatan Yemen, uzun ve sancılı bir ''diyalog'' süreci yaşadı. 18 Mart 2013 de başlayan Ulusal Diyalog Konferansı (UDK) toplantıları ile siyasi parti temsilcilerinden oluşan 22 üyeli bir kurul oluşturulmuş ve 2 Şubat'ta ülkenin 6 federal bölgeye ayrılmasına karar vermişti.

Ancak UDK toplantıları sırasında sık sık boykot uygulayan ve ülkenin kuzeyindeki şiddet olaylarında Selefilerle çatışan Husiler federal sistemi henüz imzalamadı.

Yorumlar (0)
21
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?