banner39

banner35

Yemen direnişine giden silahlar Türk malı çıktı!

BAE Dışişleri bakanı Ankara'dayken ülkesinden ilginç bir açıklama geldi; Türkiye’den Yemen’in kuzeyine gönderilen silahlara el koyduk!

Ortadoğu 24.03.2011, 11:44 24.03.2011, 13:01
Yemen direnişine giden silahlar Türk malı çıktı!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Birleşik Arap Emirlikleri polisi Türkiye’den Yemen’e giden 16 bin silaha el koyduğunu açıkladı.

El Kuds Gazetesi’nin haberine göre, Dubai Polis Şefi Dahi Halfan, Dubai polisinin Türkiye’den Yemen’in kuzeyine gönderildiği iddia edilen silahlara el koyduğunu duyurdu.

Kalfan, olayla ilgili Arap kökenli 6 kişiyi Dubai’de gözaltına aldığını bildirirken, 16 bin tabancadan oluşan kargonun adresinin Yemen’in kuzeyindeki Zeydi isyancıların kalesi Saade olduğunu da ileri sürdü.

Associated Press haber ajansı ise, gemiyle getirilen 4.36 milyon dolar değerindeki silahların Türkiye'den yüklendiğini iddia etti. Ajans, geminin Mısır'daki bir limana uğradıktan sonra BAE'ye ulaştığını belirtti. Dubai Emniyet Müdürü Halfan, deniz taşımacılığında kullanılan bir konteynırın içinde bulunan silahların iki hafta önce Dubai'deki bir depoda ele geçirildiğini söyledi.

BİRİ TÜRK ALTI KİŞİ TUTUKLANDI

Khaleej Times online sitesi, Halfan'ın yakalanan silahların fotoğraflarını Dubai'deki bir basın toplantısında kamuoyuyla paylaştığını ve olayla bağlantılı olarak Birleşik Arap Emirlikleri'nde oturan 1'i Türk, 5'i Arap 6 kişinin tutuklandığını ifade etti. Silahların Yemen'in Saada kentine gittiğini belirten Halfan, "Sevkiyatın hangi tarafa olduğunu söyleyemeyiz ama hükümete olmadığı kesin" diye konuştu.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?