banner39

Yemen hükümet üyeleri Suudi Arabistan'da yemin etti

Yemen hükümeti, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'ta, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin huzurunda yemin etti.

Ortadoğu 26.12.2020, 18:01 26.12.2020, 18:07
Yemen hükümet üyeleri Suudi Arabistan'da yemin etti

Yemen hükümetinden bir kaynağın AA muhabirine yaptığı açıklamada, Başbakan Muin Abdulmelik ve hükümet üyelerinin Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da ikamet eden Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin önünde anayasa yemini ettiğini belirtti.

Yeni hükümette Yerel Yönetim Bakanı Hüseyin Abdurrahman el-Ağberi anayasa yemininin Yemen'in geçici başkenti Aden'de yapılması konusunda ısrarcı olduğunu ve Riyad'taki yemin törenine katılmadığını kaydeden kaynak, Abdurrahman'ın yeminini ne şekilde yerine getireceği konusunda ise bilgi vermedi.

Cumhurbaşkanı Hadi ile pek çok hükümet yetkilisi, ülkeyi, koalisyon güçlerinin Husilere karşı operasyon başlattığı 2015 yılından bu yana Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'dan yönetiyor.

Yemen Cumhurbaşkanlığının 18 Aralık'ta yayımladığı kararda, Başbakan Muin Abdulmelik başkanlığında 24 bakandan oluşan ve bakanlıkların kuzey ile güney illeri arasında eşit sayıda paylaştırıldığı yeni hükümetin kurulduğu bildirilmişti.

Kararda ayrıca, yeni hükümetin, Birleşik Arap Emirlikleri destekli Güney Geçiş Konseyi (GGK) ve meşru hükümet arasında 5 Kasım 2019'da imzalanan Riyad Anlaşması çerçevesinde oluşturulduğu ifade edilmişti.

Yayımlanan bakanlık listesinde de güney illeri için ayrılan 12 bakanlıktan 5'inin GGK'ye verildiği görülmüştü.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (1)
hunkartensi 6 ay önce
ben halktan yanayım o yüzden kim yönetirse yönetsin halk rahat ederse sorun yok ama halk rahatsız olursa yine sorun olacaktır Suudiler Türklerin Arap dünyasına karışmasını istemiyorsa o zaman bu gibi sorunları kendileri çözmeyi bilmeliler önce liderlik sorununu ortadan kaldırmalılar BAE de Suudilerde liderim diyor iki başlı liderlik olmaz masaya oturup bu sorunu bir şekilde ortadan kaldırmalılar Yemen de ki çatışmalarda kaç insan hayatını kaybet ti Libya ya senelerce umursamadılar yada Arap Birliğini yeniden daha organize hale getirmeliler bu konular için
25
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?