banner39

Yemen hükümeti yeni bir barış planı istiyor

Yemen Dışişleri Bakanı Mihlafi, BM Yemen Özel Temsilcisi Ahmed'den yeni bir barış planı sunmasını istedi

Ortadoğu 08.11.2016, 08:10 08.11.2016, 08:10
Yemen hükümeti yeni bir barış planı istiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yemen Dışişleri Bakanı Abdulmelik el-Mihlafi, Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi İsmail Vild eş-Şeyh Ahmed'den yeni bir barış planı sunmasını istedi.

Yemen Haber Ajansı SABA'ya göre, Rusya'nın Sana Büyükelçisi Vladimir Deduşkin'i ağırlayan Mihlafi, Yemen'de barışın tesis edilebilmesi için Ahmed'in önceki barış görüşmelerinde sunulan önerileri dikkate alan yeni bir barış planı sunması gerektiğini ifade etti.

Mihlafi, Ahmed'in sunduğu ve hükümetin reddettiği mevcut barış planının gerçek barışı tesis etmediğini sadece savaş ve krizlerin geçici bir süreliğine sona ermesini sağladığını belirtti.

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi daha önce yaptığı açıklamada, Ahmed'in barış planını kabul etmenin "şehitlerin kanına ihanet" olduğunu söylemiş, Ahmed de buna karşılık "Yemen'deki tüm tarafların siyasi çözümü sekteye uğrattığını" ifade etmişti.

Şeyh Ahmed, geçen hafta sunduğu barış planında, yeni bir cumhurbaşkanı yardımcısı tayin edilmesi, geçiş dönemini yönetecek ve siyasi diyalog sürecinin yeniden başlamasına öncülük edecek ulusal uzlaşı hükümeti kurulması, anayasal sürecin tamamlanması ve akabinde seçimlerin yapılması gibi maddelerin yer aldığını açıklamıştı.

Husiler ve devrik lider Ali Abdullah Salih'in partisi Genel Halk Kongresi, bazı temel eksiklere rağmen Şeyh Ahmed'in sunduğu barış planının görüşülebileceğini bildirmişti. Yemen C

 

 

 

 

 

 

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?