banner39

banner35

Yemen 'iktidar kördüğümü' devam ediyor

Yemen Devlet Başkanı Salih, iktidarı bırakmamak için her türlü hamleyi yaparken, muhalefet de geri adım atmıyor

Ortadoğu 14.05.2011, 16:01 14.05.2011, 17:50
Yemen 'iktidar kördüğümü' devam ediyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Arap dünyasındaki isyan dalgası haftalardır Yemen'i sarsarken;Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih iktidarı bırakmamak için her türlü hamleyi yapıyor ve çıkış yolu için zaman kazanmaya çalışıyor.

Salih, muhalefete Körfez arabuluculuğu önermesinin ardından muhalefetin bunu kabul etmesi ile geri adım attı. Salih Körfez önerisini başarısız kılmaya çalışarak, bunun Körfez değil, Katar girişimi ve iç işlerine müdahale olduğunu açıkladı ve arıdından tarafsız olduğunu iddia ettiği  Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri arabuluculuğunu kabul edeceğini belirttiyse de yapılacak anlaşmaya cumhurbaşkanı olarak değil, parti başkanı olarak imzalayacağını açıklaması Salih’in samimiyetsizliği ortaya koydu.

8 Mayıs’ta Şark’ul Evsat Gazetes’nde yayınlanan yazısında Abdurrahman el Raşid de Salih’in zaman kazanmaya çalıştığına dikkat çekerek,  Salih’in büyük bir kaos içinde parçalanmış bir Yemen’in başkanı olarak görevi daha fazla sürdüremeyeceğinin altını çizdi.

Yemenli alim Abdülmecid Zindani'nin oğlu ve İmam Üniversitesi öğretim üyesi Abdullah Zindani ise Dünya Bülteni’ne yaptığı açıklamada, Yemenli alimlerin devlet başkanı Ali Abdullah Salih'e şerefli bir çıkış yolu gösterdiğini ama Salih'in hala entrika ve şiddet ile devletin başında kalmaya çalıştığını söyledi.

Zindani, Salih’in el Kaide ve Husileri bahane ederek Yemende muhalif ses çıkaranlara saldırdığını dile getirirken; Yemen’de sosyalisti, İslamcısı, milliyetçisi ile Salih’in gitmesinde hem fikir olduklarını ekledi.

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?