banner39

Yemen-İran arasında casus krizi

Yemen'de, İran adına casusluk yaptığı iddia edilen bir kişi, iki ülke arasında gerilime neden oldu.

Ortadoğu 29.07.2012, 22:55 29.07.2012, 22:55
Yemen-İran arasında casus krizi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yemen Başsavcılığı'nın, İran hesabına casusluk yapmakla suçlananlar hakkında soruşturma başlattığı bildirildi.

Başsavcılıktan yapılan yazılı açıklamada, zanlıların, soruşturmanın tamamlanmasının ardından mahkemeye sevk edilecekleri belirtildi.

Öte yandan, İran Enerji Bakanı Yardımcısı Mesud Hüseyni, casus krizinin ardından dün Yemen'e gerçekleştirdiği ziyaret sonrası yaptığı açıklamada, ''İran, Yemen'in birliği ve bütünlüğüne saygı duyuyor, içişlerine karışması söz konusu değildir'' dedi.

İki ülke arasında patlak veren gerilimi AA muhabirine değerlendiren Yemenli analist Muhammed el-Gabiri, ''İran'ın Yemen'e temsilci göndermesi dolaylı olarak casusluk hücresini itiraf etmesi anlamına geliyor'' dedi.

İran'ın temsilci göndermede aceleci davrandığını savunan Gabiri, ''Bu acelecilik, zaten kötü olan Yemen-İran ilişkilerini daha da gerginleştirebilir'' iddiasında bulundu.

İran'ın bölgede öteden beri söz sahibi olmak istediğini vurgulayan Gabiri, ''İran, Yemen'de nüfuz sahibi olmak, ülkedeki kutuplaşmayı derinleştirerek bölgede aktif rol oynamak ve uzun vadede stratejik hedeflerini gerçekleştirmek istiyor'' dedi.

Yemen Hükümeti Tahran'ı, Yemen'in kuzeyindeki Sada bölgesinde özerklik isteyen Şii topluluk Husilere destek vermek ve Yemen'in içişleri karışmakla suçluyor.

banner53
Yorumlar (0)
11
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?