banner39

banner35

Yemen liderinden KİK planına yeşil ışık

Yemen'de yüzbinler bu Cuma yine sokakta devlet başkanının gitmesi için gösteri yaparken, Salih Körfez ülkelerinin yeni yol haritasını kabul edebileceğini açıkladı

Ortadoğu 22.04.2011, 14:09 22.04.2011, 16:21
Yemen liderinden KİK planına yeşil ışık

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Yemen halkı 32 yıldır iktidarda olan Ali Abdullah Salih'i devirmek için bugün yine sokakta. Halk, Körfez İşbirliği Konseyi'nin uzlaştırmacı planına da tepki gösterirken, Yemen lideri, planı kabul edebileceğini açıkladı.

Konseyin oluşturduğu plan, Devlet Başkanı Salih'in bir ay içinde iktidarı devretmesini ve iki ay içinde de seçimlere gidilmesini öngörüyor,  gösterilere de bir an önce son verilmesi çağrısı yapılıyordu.

Başkent Sana'da yandaşlarına seslenen Salih, "görevi devretmesini içeren planını anayasa çerçevesinde kabul edebileceğini" söyledi.

Salih, "bize meydan okunursa aynı şekilde cevap veriririz, ancak kan dökülmesini istemiyoruz" dedi.

yemen

Öte yandan, Yemen'in başkenti Sanaa'da baskıcı Ali Abdullah Salih hükümetinin istifası için 'Son Şans Cuması' eylemleri düzenleniyor. Yüzbinlerce insan sokaklarda cuma namazını eda etti. Haftalardır katliamlara rağmen sokaklarda olan muhaliflere karşı, hükümet yanlıları da 'Uzlaşma Cuması' eylemlerine imza atıyor.

Eylemler Arap devlet yöneticilerinin Salih'in Körfez İşbirliği Konseyi(KİK) planıyla uyumlu olarak istifaya davet etmesinden bir gün sonra geldi.

Eylemlerde Salih'in yetkilerini yardımcısı Mansur Hadi'ye devretmesinin yolunu açacak Körfez İşbirliği Konseyi planı da protesto edildi, "Komşu ülkeler: Anlaşma yok, Dialog yok" yazılı pankartlar taşındı.

Barışcıl Gençlik Ayaklanması adlı muhalif gençlik grubu KİK'in planına karşı bir açıklama yayınlayarak "Plan Salih'in hemen görevden alınmasını içermiyor, ona, ailesine ve hepsi katil olan yardımcılarına korunak sağlıyor" dedi.

yemen2

GÖSTERİLER MEYDAN DIŞINA TAŞINDI

Ocak ayından beri muhalif göstericilerin protestolar için kullandığı Üniversite Meydanı bugün cuma namazında sessizdi. Muhalefetin dün yaptığı "bu cuma protestolarımızı caddelere taşıyacağız" açıklaması uyarınca, onbinlerce muhalif gösterici bugün Sittin Caddesinde (60. cadde) gövde gösterisi yaptı.

Üzerinde Sana Devlet Üniversite Kampüsünün ana kapısının bulunduğu, uluslararası havaalanına giden 60. cadde cuma namazından saatler öce kapatılıp, göstericiler tarafından dolduruldu.

Cuma namazı sonrası göstericiler çatışmaya neden olabileceği için caddenin askerlerce tutulan yönüne doğru değil, "Değişim Meydanı" adı verdikleri diğer tarafa doğru sloganlar atarak yürüdü.

Ordu ve polis birlikleri şehrin her tarafını ablukaya alırken muhalif partiler ve Salih hükümeti Salih'in 30 gün içinde istifasını ve birlik hükümetinin kurulmasını öngören bir plan üzerinden düelloyu sürdürdüyorlar.

Salih diktatörlüğüne karşı haftalardır sürdürülen eylemlerde onlarca muhalif katledildi.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?