banner39

Yemen muhacir çocuğun tel gözlüğü 4000 dolara satıldı

Yemen’de iç savaş sebebiyle göç etmek zorunda kalan bir çocuğun telden yaptığı camsız gözlük satışa çıkarılarak 4000 dolar civarında para toplandı. Parayla kamplarda yaşayan çocuklara bayram kıyafetleri alınacak..

Ortadoğu 21.05.2020, 10:07 21.05.2020, 15:51
Yemen muhacir çocuğun tel gözlüğü 4000 dolara satıldı

Yerinden edilmiş çocuğun 'gözlükleri' IDP kampındaki tüm çocuklar için bayram kıyafetleri almaya yetecek kadar 4000 dolar açık artırmaya çıkarıldı 

 Yemenli fotoğrafçı Abdullah Al-Jaradi, Pazartesi günü Marib valiliğinde ülke içinde yerinden olmuş kişiler (IDP'ler) kampında Muhammed adında bir çocuğu fark ettiğinde, çocuğun olağandışı gözlük taktığını fark etti. 

Gözlüklerin lensleri yoktu ve bir tel elbise askısından el yapımı gibi görünüyordu. Muhammed adlı çocuk, Al-Jaradi'ye fotoğraf karşılığında gözlük teklif etti. Bu jest sadece Muhammed için değil, IDP kampındaki tüm çocuklar için yeni bayram kıyafetlerine yol açtı.

El-Jaradi Twitter'a gitti ve orada Muhammed ve iki arkadaşı için kıyafet satın almak için gözlükleri açık artırmaya çıktığını açıkladı. Ancak kazanan teklif beklediğinden çok daha fazla oldu. Suudi destekli Yemen kara mayınlarını serbest bırakma girişimi olan MASAM genel müdürü Osama Al-Qusaybi, 2.5 milyon Yemen riyali veya yaklaşık 4.200 $ * teklif etti. 

Kablolu çerçevelerini takan gülümseyen bir Muhammed'i içeren fotoğraf Twitter'da geniş çapta yayıldı ve kazanan teklife ek olarak Al-Jaradi, bireylerin ek bağışlar yaptığını söyledi.

Al-Jaradi, dünyanın dört bir yanından hayırseverlerle çok fazla ilgi ve etkileşim olduğunu söyledi. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne (UNHCR) göre, sadece Ocak ayının sonundan bu yana 40.000'den fazla insan Marib'e kaçtı. Ülke içinde yerinden olmuş kişilerin çoğunluğu kadınlar ve çocuklardır.

BM, Marib'in şu anda şehrin 500.000 nüfusundan fazla 750.000 yerinden edilmiş Yemen'e ev sahipliği yaptığını tahmin ediyor.

* 1 $ başına 600 Yemen riyali dönüşüm oranına dayalı para birimi hesaplaması.

Kaynak: al-masdar.online

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?