banner39

Yemen muhalefeti geri adım atmıyor

Yemen muhalefeti ülkede acil olarak bir anayasanın çıkarılmasını ve geçiş hükümeti kurulmasını talep ediyor

Ortadoğu 10.06.2011, 12:03 10.06.2011, 14:08
Yemen muhalefeti geri adım atmıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yemen'de rejim karşıtı on binlerce muhalif geçici hükümetin kurulması için ''Baskı Cuması'' sloganıyla gösteriler düzenliyor.

Yemen'de devlet başkanına karşı gösteriler devam ederken, muhalefet ülkede acil olarak anayasa hazırlanmasını ve geçiş hükümeti kurulmasını talep ediyor.

El Cezire’ye göre Yemen muhalefeti körfez girişimini reddetti. Ayrıca Yemen muhalefeti ülkede acil olarak bir anayasanın çıkarılmasını ve geçiş hükümeti kurulmasını talep etti.

Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih‘in düzenlenen bir saldırıda yaralanarak tedavi için Suudi Arabistan‘a nakledilmesinin ardından ülkede durum gerginliğini koruyor.

Yemenli muhalifler, Salih‘in ülke dışında bulunmasını bir zafer havasında kutlarken, hükümet yanlıları da Devlet Başkanı‘nın yurtdışında bulunmasıyla ülkenin yalnız kalmadığını kanıtlamaya çalışıyor.

MUHALEFET GEÇİCİ HÜKÜMET İSTİYOR

Muhalefet kanadının, devlet başkanlığına vekalet eden Abdu Rabbu Mansur Hadi'ye hafta içi verdiği ''geçici hükümeti cumaya kadar kurma'' ültimatomundan sonra, 60. caddede yapılan gösterilerde Hadi'ye yönelik baskıların arttırılacağı ve Salih'in gidişine yönelik memnuniyetlerin tekrarlandığı sloganlar öne çıktı.  

Göstericiler, Hadi için Salih'in ordunun başındaki oğlu Ahmed'in ''kuklası'' nitelendirmesi yaparken, Ahmed'in de bir an önce ülkeyi terk etmesi gerektiğini vurguladı.  

Salih taraftarı binlerce kişinin katıldığı ''70. meydan'' gösterilerinde ise Salih'e yönelik sevgi gösterileri düzenlenirken, Suudi Arabistan'dan önceki gün gelen başarılı ameliyat haberleri ''geri dönüş'' beklentisi oluşturdu.  

Salih'in yokluğunda göstericilere kimin hitap edeceği merak edilirken, göstericilerin sık sık attığı ''Millet Ali Abdullah Salih'i istiyor'' sloganları muhaliflerin sembolleşen ''Millet düzenin değişmesini istiyor'' sloganına gönderme olarak nitelendirildi. 

Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?