banner39

banner35

'Yemen muhalefeti Suudi Arabistan'da'

Henüz teyit edilmeyen haberlere göre, Yemen muhalefetinin iki önemli ismi de Suudi Arabistan'a gitti.

Ortadoğu 08.06.2011, 15:00 08.06.2011, 15:00
'Yemen muhalefeti Suudi Arabistan'da'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Geçtiğimiz Cuma günü muhalifler Yemen'in başkenti Sanaa'daki Başkanlık Sarayı'na saldırıda bulunmuş, saldırıdan yaralı olarak kurtulan Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih tedavi için Suudi Arabistan'a gitmişti.

Ntvmsnbc'nin haberine göre, henüz teyit edilmeyen haberlere göre, Yemen muhalefetinin iki önemli ismi de Suudi Arabistan'a gitti. Yemen ordusunun eski komutanlarından olan ve taraf değiştirip muhalefetin yanına geçen Ali Muhsin ve Haşed aşiretinin lideri Sadık el-Ahmar'ın dün Riyad'a vardığı düşünülüyor.

Doğrulanması halinde bu gelişme Suudi Arabistan'ın ülkedeki taraflar arasında arabuluculuk yapmak isteğinin teyidi anlamına geliyor.

SALİH'İN VÜCÜDÜNÜN YÜZDE 40'I YANDI 

Yemen hükümeti, daha önce yaptığı açıklamalarda Salih'in bir hafta içerisinde ülkeye döneceğini söylemişti. Associated Press'e bilgi veren Amerikalı kaynaklar, füze saldırısında Ali Abdullah Salih'in vücudunun yüzde 40'ının yandığını, yüzünde ve göğsünde ciddi yanıklar olduğunu bildirdi. Salih'in tedavisi aylarca sürebilir.

SANAA'DA DESTEK YÜRÜYÜŞÜ 

Yemen'in başkenti Sana'da ise binlerce protestocunun vekaleten cumhurbaşkanlığını yürüten, cumhurbaşkanı yardımcısı Mansur Hadi'nin evinin önünde biten bir gösteri yürüyüşü düzenledi. Yürüyüşün cumhurbaşkanı yardımcısının ülkedeki krize siyasi bir çözüm bulma çabalarına destek verme amaçlı olduğu belirtiliyor.

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?