banner39

banner35

Yemen muhalefetinden BM'ye red

Yemen'de muhalefet, Salih'in tüm yetkilerinin devredilmeden iktidar partisi ile herhangi bir diyaloga girmeyeceklerini belirterek BM diyalog temsilcisini reddetti.

Ortadoğu 24.07.2011, 11:02 24.07.2011, 11:02
Yemen muhalefetinden BM'ye red

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yemen muhalif partiler koalisyonu, Birleşmiş Milletler (BM) diyalog temsilcisini reddetti.

Koalisyon partisi liderleri BM temsilcisi Cemal Bin Ömer'e, Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in yetkilerinin, Devlet Başkan Vekili Abdurabbu Mansur Hadi'ye tam devri gerçekleşmeden iktidar partisi ile herhangi bir diyaloğa girilmeyeceğini iletti.

BM temsilcisi Ömer, iktidar partisi ve muhalif parti temsilcileri ile yaptığı temaslarda muhalefetin yoğun talepleriyle karşı karşıya kaldı. Yemen Dışişleri Bakanı Ebubekir El Kırbi ve Başkan Vekili Hadi ile yapılan toplantılarda Yemen'in içinde bulunduğu siyasi ve ekonomik krizlere bulunacak çözümlere yönelik girişimlerin başlatılması kararı alınırken, muhalefet kanadının önceliği, Salih'in yetkilerinin devrine ve yeni seçimlerin başlatılması sürecine verdiği aktarıldı.

Ömer ayrıca güvenlik güçleriyle savaş halinde olan Ahmar aşireti lideri Sadık El Ahmar ile bir araya geldi. Toplantıda aşiretin kaygılarını aktaran Ahmar, BM'nin Salih'in yetki devrine yönelik zayıf ve isteksiz bir tutum içinde olduğunu ve Yemen gençlerinin Libya'daki muhalifler gibi silahlanmaya zorlandığını iletti.

Bu arada Ahmar aşiretinin kontrolündeki başkent Sana'nın Hasaba mahallesinde görgü tanıkları, mahalledeki aşiret üyelerinin silahlanmaya devam ettiğini aktardı.

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?