banner15

Yemen ordusu stratejik bölgeyi ele geçirdi

Yemen'de Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi yanlısı Halk Direniş Güçleri'nin (HDG) Ma'rib kentine bağlı stratejik öneme sahip Harib ilçesini ele geçirdiği bildirildi.

Yemen ordusu stratejik bölgeyi ele geçirdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Harib Kaymakamı Nasır el-Kahtani, yaptığı açıklamada, HDG'nin Husiler ve devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlılarıyla girdiği şiddetli çatışmaların ardından ilçenin tamamında kontrolü sağladığını belirtti.

Kahtani, çatışmalarda her iki tarafın da kayıplar verdiğini ifade ederek, net rakamların henüz kendilerine ulaşmadığını söyledi.

Öte yandan, HDG komutanlarından Abdo Hammud es-Sagir de ulusal ordu ve HDG tarafından Taiz ilindeki El-Han Dağı'nın büyük bölümünün kontrol altına alındığını kaydetti. Sagir, taraflar arasındaki çatışmaların devam ettiğini aktardı.

Han Dağı, Taiz ilinin batı cephesindeki anayolları kontrol eden bir noktada bulunması sebebiyle stratejik önem taşıyor.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın yaşandığı Yemen'in çeşitli kentlerinde Husiler ile Cumhurbaşkanı Hadi yanlısı güçler arasında çatışmalar sürüyor. Ülkenin yoğun nüfuslu kentlerinden Taiz şiddetli çatışmalara sahne olurken, Husiler ve onlara destek veren devrik Cumhurbaşkanı Salih yanlıları zaman zaman sivil yerleşim yerlerine saldırıyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2016, 12:05
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48