banner39

banner35

Yemen protestolarında bir ölü

Yemen'in başkenti Sana'da polisin, bir göstericiyi öldürdüğü bildirildi

Ortadoğu 19.02.2011, 15:40 19.02.2011, 15:40
Yemen protestolarında bir ölü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hükümet karşıtı gösterilerin bugün yeniden başladığı Yemen'in başkenti Sana'da polisin, bir göstericiyi öldürdüğü bildirildi.

Sana Üniversitesi önünde toplanan yüzlerce göstericinin, "Halk rejimin yıkılmasını istiyor" sloganları atarak Adalet Bakanlığı binasına doğru yürüyüşe geçtiği belirtildi. Ancak hükümet yanlısı bir grubun bıçak ve sopalarla göstericilere saldırdığı, bunun üzerine de polisin göstericilere müdahale ettiği kaydedildi.

Bir sağlık yetkilisi, polisin göstericilere engel olmak için açtığı ateş sonucu en az bir kişinin öldüğünü söyledi. Ayrıca 5 kişinin de yaralandığı aktarıldı.

Ancak öğleden sonra Sana sokaklarında sessizlik hakim olduğu ve halkın geleneksel olarak gat çiğnemeye başladığı belirtiliyor. Ancak öğrencilerden oluşan bir grubun yeniden üniversite önünde toplanma çağrısı yaptığı kaydediliyor.

Öte yandan ülkenin güneyindeki sahil kenti Aden'de muhalif göstericilerin hükümet binalarına saldırdığı bildirildi. Kentte ayrıca yağmalama olayları yaşandığı ve bazı yerlerde yangın çıktığı aktarıldı. Ancak bu olaylara rağmen Aden sokaklarında polis ya da asker olmadığı bildiriliyor.

Yemen'de bugün 10'uncu gününe giren protestolarda en az 6 kişi yaşamını yitirmiş, 150'den fazla kişi de yaralanmıştı.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?