banner39

banner35

Yemen, Ramazan'a çatışmalar ile girdi

Taiz'de Ramazan ayına korku ve endişeyle girilirken, vatandaşlar güven içinde Ramazan alışverişi yapamamaktan yakınıyor.

Ortadoğu 01.08.2011, 14:16 01.08.2011, 14:16
Yemen, Ramazan'a çatışmalar ile girdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yemen'in Taiz şehrinde güvenlik güçleri ile silahlı kabile üyeleri arasında çatışmalar yeniden alevlendi.

Taraflar arasında Cuma günü sağlanan ateşkes sadece iki gün sürerken, sokak çatışmaları nedeniyle halk adeta evlerine hapsoldu.

Yönetime karşı isyanın en hararetli olduğu şehirlerden Taiz'de Ramazan ayına korku ve endişeyle girilirken, vatandaşlar güven içinde Ramazan alışverişi yapamamaktan yakınıyor.

Aylardır devam eden sokak çatışmalarında birçok kayıp verildi. En son yaşanan çatışmalarda bir ev isabet almış, biri kadın iki kişi hayatını kaybetmişti.

Yemenli bir öğretmen, ateşkesin sağlanmasıyla güvenlik alanındaki sıkıntılarının çözümü için umutlandıklarını belirterek, ''Daha sonra Ramazan ayına maaş alamadan nasıl gireceğimizi düşünüyorduk. Dün gece anladık ki sahura bomba ve silah sesleri altında kalkacağız'' diye konuştu.

Sokaklarda dahi güvenle yürüyemediklerini anlatan vatandaşlar, Taiz'in aylardır yaşadığı trajediden tüm dünyanın habersiz olduğunu ve kutsal Ramazan ayında vicdan sahiplerini göreve çağırdıklarını söyledi.

Güvenlik güçlerinin iki ay önce oturma eylemlerinin yapıldığı çadırlara kanlı baskını sonucu 50 kişi hayatını kaybetmişti. Bu olaydan sonra ''devrim kampı'' başka bir yere taşınmış ve silahlı bir grup aşiret, göstericilerin güvenliğini sağlama görevini almıştı.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?