banner15

Yemen uzlaşı hükümetinde ilk istifa

Yemen'de Kasım 2011'de kurulan uzlaşı hükümetinin devlet bakanlarından Hasan Şerafuddin istifa etti

Yemen uzlaşı hükümetinde ilk istifa

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yemen'de, Devlet Bakanı Hasan Şerafuddin, ulusal uzlaşı hükümetinin, halkın taleplerini karşılayamadığı gerekçesiyle görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Ülkedeki iktidar ve muhalefet parti temsilcileri arasında 23 Kasım 2011'de Riyad'da imzalanan anlaşma uyarınca kurulan ulusal uzlaşı hükümetinden ilk istifa eden Bakan Şerafuddin, sosyal paylaşım sitesi Facebook'tan yayımladığı istifa metninde, "Sorumluluklarını gerektiği gibi yerine getiremeyen hükümet, vatan ve halkımıza hizmet etmekte aciz kalmıştır" ifadesini kullandı.

Husi cemaatine yakınlığıyla bilinen El-Hak Partisi mensubu Şerafuddin, istifa gerekçelerini sıralarken hükümetin, vatandaşların yaşam şartları konusunda gereken sorumluluğu taşımadığını ve hayatını kaybeden güvenlik güçlerine ilişkin kayıtsız kaldığını öne sürerek, petrol boru hatları ile elektrik santrallerine düzenlenen sabotajlara dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'ye istifa dilekçesini sunmadan önce çok düşündüğünü ve hangi konumda olursa olsun vatanına hizmet etmeye devam edeceğini belirtti.

Öte yandan, El-Hak Partisi Basın Ofisi Başkanı Abdulvahid eş-Şerafi, yaptığı açıklamada, ulusal uzlaşı hükümetindeki temsilcileri Şerafuddin'in istifasının partinin tutumunu yansıtmadığını ve istifa kararından daha önce haberdar olmadıklarını ifade etti.

Partinin istifaya tepki gösterdiğine ve istifanın hükümete sunulmadan önce partiye bildirilmesi gerektiğini ifade eden Şerafi, partinin uzlaşı hükümetine katılmaya ve hükümeti desteklemeye devam edeceğini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2013, 08:20
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48