banner39

Yemen yönetimi yardım istedi

Ülkede yaşanan protestoların ekonomik kaynaklı olduğunu savunan Yemen hükümeti, yabancı bağışçılardan ülkeye 6 milyar dolar yardım yapmalarını istedi

Ortadoğu 08.03.2011, 14:06 08.03.2011, 14:06
Yemen yönetimi yardım istedi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Yemen Dışişleri Bakanı Ebubekir El Kirbi, yönetim karşıtı protestocuların taleplerinin karşılanabilmesi için, yabancı bağışçılardan gelecek 5 yılda ülkeye 6 milyar dolar yardım yapmalarını istedi.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) başkenti Abu Dabi'de dün yapılan Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) toplantısına katılan El Kirbi, Reuters'a yaptığı açıklamada, Yemen'deki mevcut siyasi krizin ekonomik durumun bir neticesi olduğunu belirterek, ihtiyaçları olan çözümün kalkınma ve ekonomik büyüme olduğunu söyledi.

El Kirbi, Avrupa ve Körfez Arap müttefikleriyle ABD'den oluşan ''Yemen'in Dostları'' grubuna bu ay içinde 5 yıllık kalkınma planı sunacaklarını, gelecek 5 yılda bütçedeki açığın 6 milyar dolar civarında olduğunu kaydetti.

Yemen Dışişleri Bakanı, KİK ülkeleriyle diğer bağışçı ülkelerin kalkınma planına gerçek katkıda bulunacağını ve hükümetin bütçesindeki açığı kapatacaklarını umduklarını ifade etti.

El Kirbi, Körfez ülkelerinin, Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in muhalefetle diyalog çabalarını desteklediğini de söyledi.

KİK Bahreyn, Kuveyt, Umman, Katar, Suudi Arabistan ve BAE'den oluşuyor. Yemen'de onbinlerce kişi Devlet Başkanı Salih'in istifa etmesi talebiyle gösteriler düzenliyor. Yemenli protestocular, yolsuzluk ve işsizlikten de şikayet ediyor. 23 milyonluk Yemen'de nüfusun yüzde 40'ı günde 2 dolar ya da daha azıyla geçinirken, nüfusun üçte biri kronik açlıkla karşı karşıya bulunuyor.

Yemen muhalefeti Salih'ten bu yıl içinde görevini bırakmasını istemiş, Salih ise bu talebi reddederek, 2013'teki devlet başkanlığı seçiminde yeniden aday olmayacağını bildirmişti.

Yorumlar (0)
19
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?