banner39

banner35

Yemen'de 10 bin protestocu sokakta

Yemen'de protestolar, Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in siyasi kalesi olarak bilinen aşiret bölgesi Damar'a kadar yayıldı

Ortadoğu 08.03.2011, 16:46 08.03.2011, 16:56
Yemen'de 10 bin protestocu sokakta

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yemen'de iktidar yönetim karşıtı protestolar, Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in siyasi kalesi olarak bilinen aşiret bölgesi Damar'a kadar yayıldı.

On bin dolayında protestocunun, başkent Sana'nın 60 kilometre kadar güneyindeki Damar kentinde yürüyüşe geçtiği bildirildi.

Bir kent sakini, protestocuların "Ayrıl, ayrıl" sloganları attığını söyledi. Yemen Başbakanı ve İçişleri Bakanının da memleketi olan Damar'da iki gün önce de Salih yanlıları gösteri yapmıştı.

Bu arada başkent Sana'ya askeri araçların konuşlandırıldığı belirtildi. Binlerce protestocunun haftalardır kamp kurduğu başkentte, silahlı güvenlik güçlerini taşıyan askeri araçlarla polis araçlarının sokaklara konuşlandığı kaydedildi.

Sana, hükümet güçleriyle protestocular arasında ülke genelinde haftalarca devam eden, 27 kişinin öldüğü çatışmaların ardından son birkaç gündür sakindi.

Öte yandan başkentin yine güneyindeki İbb'de protestocuların, Salih yanlılarının önceki gün hükümet karşıtlarına sopalar ve taşlarla saldırısını kınamak için gösteri yaptığı bildirildi. Pazar günkü olaylarda yaklaşık 60 kişi yaralanmış, yaralılardan biri dün hayatını kaybetmişti.

Yemen Devlet Başkanı Salih, muhalefetin geçen hafta yaptığı, bu yıl içinde görevi bırakma önerisini reddetmişti.

CEZAEVİNDE İSYAN ÇIKTI

Yemen'in en büyük cezaevlerinden birindeki mahkûmların, Devlet Başkanı Salih'e karşı düzenlediği gösteride 3 kişinin öldüğü bildirildi. El Cezire'nin haberine göre, başkent Sana'daki cezaevinin iç bahçesinde dün toplanan tutuklular göstericilere destek verdiklerini belirterek, Devlet Başkanı'nın istifasını istedi.
        
Güvenlik güçlerinin mahkumlara göz yaşartıcı gazla müdahale ederek gerçek mermilerle ateş açtığı, en az 3 tutuklunun öldüğü, 4'ünün de yaralandığı bildirildi. Yetkililerse, ölen ya da yaralanan olduğuna dair açıklama yapmadı.

MUHALİFLERDEN OKULLARI YAKMA TEHDİDİ

Yemen'in güneyindeki hükümet karşıtları, öğretmenlerle öğrencilerin liman kenti Aden'deki protestolara katılmamaları halinde okulları yakma tehdidinde bulundu.

BM Çocuklara Yardım Fonu'ndan (UNICEF) yapılan açıklamada, Aden'in El  Mansura ve El Mualla bölgelerinde dün göstericilerin birkaç okula saldırdığına dair doğrulanmış bilgiler bulunduğu belirtildi.
        
Açıklamada, öğrencilerle öğretmenlerin, okulları terk ederek gösterilere katılmaması halinde okulların yakılmasıyla tehdit edildiği, çoğu çocuğun aileleri tarafından okula gönderilmediği bildirildi.
        
YABANCI BAĞIŞÇILARA YARDIM ÇAĞRISI

Yemen Dışişleri Bakanı Ebubekir El Kirbi, yönetim karşıtı protestocuların taleplerinin karşılanabilmesi için, yabancı bağışçılardan gelecek 5 yılda ülkeye 6 milyar dolar yardım yapmalarını istedi.
        
Birleşik Arap Emirlikleri'nin  başkenti Abu Dabi'de dün yapılan  Körfez İşbirliği Konseyi toplantısına katılan El Kirbi, Reuters'a verdiği  demeçte, Yemen'deki mevcut siyasi krizin ekonomik durumun bir neticesi olduğunu  belirterek, ihtiyaçları olan çözümün kalkınma ve ekonomik büyüme olduğunu  söyledi.

Açıklamada, öğrencilerle öğretmenlerin, okulları terk ederek gösterilere katılmaması halinde okulların yakılmasıyla tehdit edildiği, çoğu çocuğun aileleri tarafından okula gönderilmediği bildirildi.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?