Yemen'de 10 dakikada bir çocuk öldürülüyor

Göç İdaresinden "Uluslararası Çatışma Kurbanı Masum Çocuklar Günü" mesajı: "Dünyada 400 milyondan fazla çocuk çatışma bölgelerinde yaşıyor. Sayı her yıl artıyor"

Yemen'de 10 dakikada bir çocuk öldürülüyor

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından, dünyada 400 milyondan fazla çocuğun çatışma bölgelerinde yaşadığına ve sayının her yıl arttığına işaret edildi.

Müdürlüğün Twitter hesabından "Uluslararası Çatışma Kurbanı Masum Çocuklar Günü" dolayısıyla açıklama yapıldı.

Birleşmiş Milletler'e (BM) göre, çatışma alanlarında milyonlarca çocuğun yaşam, sağlık ve eğitim gibi temel haklarından mahrum kaldığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Dünyada 400 milyondan fazla çocuk çatışma bölgelerinde yaşıyor. Sayı her yıl artıyor. Suriye'deki savaşın başından beri on binlerce çocuk katledildi. Yemen'de 10 dakikada bir çocuk öldürülüyor. Afganistan, Orta Afrika Cumhuriyeti, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Irak, Mali, Nijerya, Somali, Güney Sudan, Suriye ve Yemen çocukların çatışmadan en fazla etkilendiği ülkeler arasında yer alıyor.

Dünya kamuoyunun çatışmalarda ölen ya da sakat kalan binlerce çocuğu korumak konusunda açık şekilde başarısız olduğu değerlendiriliyor."

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2020, 13:56
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatih
Fatih - 8 ay Önce

Yemen Valisi İmam Yahya'nın Arap ülkelerini terk ettiğimiz günlerde, "bizde devlet geleneği yok. Bizi burada bırakıp nereye gidiyorsunuz? Biz devlet olamayız. Bizi sahipsiz bırakmayın, bizi Anadoludan ayırmayın" anlamlarındaki sözleri aklıma geldi.

banner39