banner39

banner35

Yemen'de 100 binler eylemde

Yemen'de yüzbinlerce insan gösteri yapıyor.

Ortadoğu 22.04.2011, 14:45 22.04.2011, 14:45
Yemen'de 100 binler eylemde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yemen'de yüzbinlerce Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih yandaşı ve muhalifi ülke genelinde gösteriler yapıyor.

Bölgedeki kaynaklar, cuma namazından sonra ülke genelindeki kent ve kasabalarda yüzbinlerce Salih taraftarı ve muhalifinin karşıt gösteriler yaptığını belirtiyor.

Başkent Sana'da devlet başkanlığı sarayı önünde toplanan Salih yandaşı büyük kalabalık "Cuma Uzlaşması" yazılı pankartlar taşırken, yüzbinlerce muhalif ise Salih'e karşı çıkarak ordudan ayrılan ve muhaliflerin yanında yer alan komutan ve askerlerin korumasında gösteri yapıyor.

Yemen'in güneyinde muhaliflerin etkin olduğu Taiz kentinde de büyük bir kalabalık Salih'in görevi bırakması talebiyle toplandı.

Salih, Sana'da destekçilerine yaptığı konuşmada, Körfez İşbirliği Konseyi'nin iktidar transferi girişiminden memnun olduğunu belirtti, ancak bu transferin görev süresinin 2013 yılında sona erdiğini bildiren anayasaya uygun olması gerektiğini söyledi.

Yemen anayasasına göre Salih'in 5 yıllık görev süresi 2013'ün sonunda bitiyor.

Körfez İşbirliği Konseyi, önceki günkü açıklamasında, Yemen'deki krizi sona erdirmek için üye ülkelerin yeni plan sunduğunu, planın devlet başkanlığı seçimiyle sonuçlanacak 3 aylık bir geçiş süresi öngördüğünü bildirmişti.

Protestolara hemen son verilmesini isteyen plan, Salih'in planın imzalanmasından sonraki bir ay içinde istifa etmesi ve yetkilerini başkan yardımcısına bırakmasını öngörüyor.

Plana göre, muhalefetin öncülük ettiği bir birlik hükümeti, Salih'in istifa etmesini takiben iki ay içinde devlet başkanlığı seçimini düzenleyecek.

Salih, göstericilerin hemen istifa etmesi talebini reddederek, görev süresinin dolacağı 2013'te bir daha aday olmayacağını bildirmişti.

Yorumlar (0)
23
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?