banner15

Yemen'de 2 milyondan fazla çocuk yetersiz besleniyor

Ülkede yaklaşık 2 milyon 200 bin çocuk yetersiz beslenme sorunu yaşıyor

Yemen'de 2 milyondan fazla çocuk yetersiz besleniyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM) Çocuklara Yardım Fonu UNICEF, Yemen'de yaklaşık 2 milyon 200 bin çocuğun yetersiz beslenme sorunu yaşadığını duyurdu.

UNICEF tarafından yapılan yazılı açıklamada; yaklaşık 462 bin çocuğun şiddetli, 1 milyon 700 bin çocuğun ise orta derece yetersiz beslenme sorunu yaşadığı belirtildi ve bu oranın 2014'e kıyasla yüzde 200'e varan bir artış gösterdiği kaydedildi.

Açıklamada, şiddetli yetersiz beslenme vakalarının en çok El-Hudeyde, Sada, Taiz, Hacce ve Lahic kentlerinde görüldüğü, Husilerin kalesi durumundaki Sada'da her 10 çocuktan 8'inde yetersiz beslenme vakasına rastlandığı, ishal, yetersiz beslenme ve solunum yolları enfeksiyonu gibi sebeplerden her 10 dakikada bir çocuğun öldüğü vurgulandı.

UNICEF'in Yemen Temsilcisi Vekili Meritxell Relano, Yemen'de yetersiz beslenme oranının şu ana kadarki en kötü seviyeyi gördüğünü, ülkede sağlık kurumlarının da azlığı nedeniyle kolera ve kızamık gibi salgın hastalıkların yaygınlaştığını aktardı.

Relano, Yemen'de çatışan tarafları, UNICEF'in çocuklara gıda ve ilaç takviyesini yapabilmesi için gerekli şartları sağlamaya çağırdı.

Yemen'de Mart 2015'ten bu yana yaşanan çatışmalar nedeniyle gıda ve sağlık hizmetlerine ulaşma konusunda büyük sıkıntılar yaşanıyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2016, 20:51
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48