banner39

banner35

Yemen'de 4 gazeteci sınırdışı edildi

Yemen'de dört yabancı gazetecinin ülkedeki yönetim karşıtı protestoları ''haber kapsamı dışında'' ele aldıkları gerekçesiyle sınır dışı edildiği belirtildi.

Ortadoğu 15.03.2011, 13:32 15.03.2011, 13:36
Yemen'de 4 gazeteci sınırdışı edildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yemen'den ikisi Amerikalı, ikisi İngiliz dört gazetecinin sınır dışı edildiği bildirildi. 

Yemen medyasında yer alan haberde, dört yabancı gazetecinin ülkedeki yönetim karşıtı protestoları ''haber kapsamı dışında'' ele aldıkları gerekçesiyle sınır dışı edildiği belirtildi.

Polisin kaldıkları apartmana baskın düzenlediği ve gözaltına aldığı gazetecilerin, sorgulandıktan sonra Yemen dışına gönderildiği kaydedildi.

Katar'da El Cezire televizyonuna konuşan sınır dışı edilen gazetecilerden İngiliz Oliver Holmes, ''Güvenlik güçlerinin protestoculara karşı uyguladığı şiddeti haberleştirmekten başka bir şey yapmadık'' dedi.

Yemen'den geçen ay da El Cezire televizyonunun iki muhabiri ile bir İtalyan foto muhabiri sınır dışı edilmişti.

PROTESTOLAR DEVAM EDİYOR, ŞİDDET ARTIYOR

Yemen'in başkenti Sana ve diğer büyük kentlerinde Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih karşıtı protestolar devam ederken, göstericilere yönelik şiddetin de arttığı belirtiliyor.

Sana, Taiz ve Aden gibi büyük kentlerde toplu gösterilere izin vermeyen polis, eylemcilere karşı biber gazının yanı sıra silah kullanmakla itham ediliyor.

Parlamentoda çok sayıda milletvekili ile ülkedeki bazı büyük aşiretlerin desteğini yitiren Salih, muhaliflerle uzlaşmak için dün bir kez daha çağrıda bulunmuştu. Bu çağrıya olumsuz yanıt veren muhalifler, Salih'in bir an önce görevini bırakmasını ve yeni bir seçim kanunu hazırlanarak seçime gidilmesini istemişlerdi.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?