banner39

banner35

Yemen'de 60 subay direnişe katıldı

Devlet başkanı Salih'e karşı bir darbe de ordudan geldi, başkente ise tanklar konuşlanıyor.

Ortadoğu 21.03.2011, 14:44 21.03.2011, 14:54
Yemen'de 60 subay direnişe katıldı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı'nın kabineyi topyekûn görevden aldığı Yemen'de bazı komutan ve yöneticiler muhalefeti desteklediklerini ilan etti.

Yemen'in güneydoğusundaki Hadramut vilayetinde direnişe katılan subayların sayısı 60'a yükseldi.

General Nasır Ali Şuayibi, Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih rejimine karşı protesto gösterilerine katılmaya karar veren askerlerin sayısının 60'ı bulduğunu belirtti.

General, "İçişleri Bakanlığına bağlı 50 subayla gençlik hareketine katılmaya karar verdik" dedi.

Ayrıca ülkenin en büyük aşiretlerinden Haşidilerin lideri Sadık el Ahmer de El Cezire televizyonuna açıklamasına cumhurbaşkanının 'hızlı bir şekilde ayrılmasının' vaktinin geldiğini söyledi.

Ahmer açıklamasında "Aşiretim adına devrime katıldığımızı ilan ediyorum." dedi ve Salih'e "Yemen'i kan dökülmesinden esirgeme ve kısa sürede görevden ayrılma" çağrısı yaptı.

Yemen'in Şam Büyükelçisi Abdülvahap Tavaf, görevinden ve Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in partisinden istifa ettiğini açıkladı. El Cezire televizyonuna, Salih'in görevini bırakmasını isteyen muhaliflere destek vermek için istifa ettiğini söyleyen Tavaf, Tahrir Meydanı'nda 52 kişinin öldüğü katliamdan sonra istifa kararı aldığını vurguladı.

Aden valisi Ahmed Katibi'nin de istifa ettiği öne sürülüyor.

Ahmer'in açıklaması ardından tank ve diğer zırhlı birliklerin başkentte konuşlanmaya başlandığı haber veriliyor. Görgü tanıkları cumhurbaşkanlığı sarayı, merkez bankası ve savunma bakanlığı önüne tanklar yerleştiğini aktarıyor.

Yemen'deki hükümet aleyhtarı eylemler Ocak ayından bu yana aralıklarla devam ediyor. Başkent Sana'nın merkezindeki Tahrir Meydanı'nda cuma günü keskin nişancıların hükümet karşıtı protestoculara açtığı yaylım ateşi sonucu 52 muhalif ölmüştü.

32 yıldır cumhurbaşkanlığını sürdüren Ali Abdullah Salih'in dün de bakanlar kurulunun tamamını görevden aldığı açıklanmıştı.

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?