Yemen'de 'adalet için' gösteriler düzenlendi

Yemen'de bugün düzenlenen gösterilerde, Salih'in yargılanması ve eski olaylarda hayatını kaybedenler için adalet istendi

Ortadoğu 21.03.2014, 17:49 21.03.2014, 17:49
Yemen'de 'adalet için' gösteriler düzenlendi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yemen'de Cuma namazından sonra düzenlenen gösterilerde, eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'in yargılanması ve "Haysiyet Cuması" olaylarında hayatını kaybedenler için adalet istendi.

Başkent Sana'daki Sittin Caddesi'nde toplanan binlerce kişi, 30 yıllık Ali Abdullah Salih iktidarına son veren halk ayaklanması sırasında 18 Mart 2011'de "Haysiyet Cuması" adı altında düzenlenen Cuma gösterilerinde protestocuların üzerine ateş açılmasından sorumlu tuttukları Salih'e sağlanan ''Yargı muafiyeti'' kararının kaldırılması çağrısında bulundu.

Yemen'de 18 Mart 2011'de düzenlenen Cuma gösterilerinde protestocuların üzerine kimliği belirsiz kişilerce ateş açılmış, olayda 52 kişi ölmüş, 300'den fazla kişi yaralanmıştı. İç savaş tehlikesi atlatan Yemen, bir yıl süren sancılı bir dönemin ardından Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ve Birleşmiş Milletler (BM) garantörlüğünde imzalanan uzlaşıyla 2 yıllık geçiş sürecine girilmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?