banner39

Yemen'de akaryakıt krizi büyüyor

Yemen'de akaryakıt krizi sebebiyle kuyruklar uzayınca halk cumhurbaşkanının istifasını istedi ve lastik yakarak eylem yaptı

Ortadoğu 11.06.2014, 11:56 11.06.2014, 12:22
Yemen'de akaryakıt krizi büyüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yemen'de devam eden akaryakıt sıkıntısı başkent Sana'da gerginliğe neden oluyor. Haftalardır devam eden kriz ve kilometrelerce uzayan araç kuyruklarının ardından gerginlik yaşanıyor. Günlerdir benzin alabilmek için kuyrukta bekleyen araç sahipleri yol kesip lastik yaktı.

Güvenlik güçlerinin müdahale ettiği olaylarda, eylemleri sonlandırmak için havaya ateş açıldığı gözlendi.

''HADİ İSTİFA'' ÇAĞRILARI

Gerginliğin yaşandığı bölgelerden Sana'nın 60. caddesindeki benzin kuyruğunun uzadığı yerlerde yol kesen, taştan bariyerler kuran ve lastik yakan göstericile,r hükümet ve Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi aleyhine sloganlar attı. Göstericiler, ''Elektrik yok, gaz yok, benzin yok'' şeklinde şikayetlerini sıralarken, Hadi'yi istifaya çağırdı. Enerji açığı, güvenlik zaafiyeti, şiddet olayları ve hayat pahalılığının Yemen halkını ''sosyal patlamanın'' eşiğine getirdiği belirtiliyor.

MALİ KRİZ VE BENZİNDE DIŞA BAĞIMLILIK

Yemen'de son yıllarda artan ekonomik kriz ve enerjide dışa bağımlılık, benzin ve dizel tedarikinde krizlere neden oluyor. Petrol ülkesi olan Yemen'de işlenemeyen ham petrol ihraç edilirken, işlenmiş petroldeki dışa bağımlılık ve yüksek maliyet son iki ayda krizin büyümesine yol açtı. 

Yemen Petrolleri'nden yapılan açıklamada, krizin sona ereceği ve birçok geminin akaryakıt sevkiyatı için Hudeyde limanına yanaştığı belirtildi.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?