banner39

banner35

Yemen'de aşiret 30 askeri esir aldı

Yemen'de silahlı aşiret üyeleri 30 Cumhuriyet muhafızını esir alırken bir tuğgeneral çatışmalarda öldü

Ortadoğu 26.09.2011, 13:25 26.09.2011, 13:25
Yemen'de aşiret 30 askeri esir aldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yemen'in başkenti Sana'nın kuzeyindeki Hasaba mahallesinde silahlı aşiret üyeleri ile cumhuriyet muhafızları arasında çıkan çatışmalarda 30 askerin esir alındığı, 1 tuğgeneralin ve 4 aşiret üyesinin öldüğü bildirildi. 

Emniyet yetkililerinin yaptığı açıklamada, muhalif Haşid kabilesinin kontrolünde olan Hasaba mahallesinde sabah saatlerinde çatışma yaşandığı ve aşiret üyelerinin muhafız birliğine bağlı 30 askeri esir aldığı aktarıldı. 

Açıklamada, tuğgeneral Ali el Keleibi'nin hayatını kaybettiği, buna karşılık 4 aşiret üyesinin öldüğü ifade edildi. 

Mahallede rutin kontroller sırasında saldırının yapıldığını açıklayan yetkililer, kaçırılan askerlerin akıbeti hakkında bilgi veremeyeceklerini söyledi. 

Geçen hafta göstericilere ateş açılması sonucu patlak veren çatışmalarda 150 kişi hayatını kaybederken, dün akşam Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'in yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında barışçıl çözümlere yönelik açık kapı bırakması çatışmaların şiddetini azlattı. 

Muhalifler ise Salih'in konuşmasında yeni birşeyin söylenmediğini ve geçmişte yaptığı siyasi manevraları devam ettirme niyetinde olduğunu iddia ediyor. 

Yorumlar (0)
28
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?