banner15

Yemen'de askere saldırı: 29 ölü

Yemen'in Hadramut vilayetinde bir askeri noktaya yapılan saldırıda 15 asker ve 14 saldırgan hayatını kaybetti

Yemen'de askere saldırı: 29 ölü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yemen'de Şibam şehrinde askeri bir bölgeye yapılan saldırısa 15 asker hayatını kaybetti. Bir canlı bombanın kendini havaya uçurmasıyla başlayan baskına 30'a yakın saldırgan katıldı.

Şibam kenti yakınlarındaki askeri üsse düzenlenen baskında, 15 askerle birlikte saldırganlardan 14'ü öldü, 20'den fazla asker de yaralandı. Saldırganların destek güçlerinin çatışma yerine gelmesi üzerine geri çekildiği bildirildi.

Başkent Husilerin denetiminde

Yemen'de Şii Husi milisleri ile müttefikleri, aylardır Devlet Başkanı Abdurrabu Munsur El Hadi'ye bağlı birliklere karşı savaşıyor. Arap Yarımadası'nın en yoksul ülkesi olan Yemen'de Husiler, Eylül 2014'te başlayan ayaklanma sonucu ülkenin geniş kesimlerinde kontrolü ele geçirmişti. Sünni Körfez ülkelerinin askerleri, başkent Sana'yı İran tarafından desteklenen Husilerin elinden almaya çalışıyor.

Birleşmiş Milletler verilerine göre Yemen'deki çatışmalarda şimdiye kadar 2 bin 355 sivil hayatını kaybetti. 5 binden fazla kişi yaralandı. Çatışmalardan ötürü evini terk etmek zorunda kalanların sayısı 1,4 milyonu buluyor.

 

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2015, 14:50
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35