banner15

Yemen'de askeri konvoya saldırı: 16 ölü

Yemen'de dün meydana gelen patlamada 16 asker hayatını kaybederken ülkenin diğer bölgelerinde yaşanan çatışmalarda da 11 kişinin öldüğü bildirildi

Yemen'de askeri konvoya saldırı: 16 ölü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yemen'de başkent Sana'nın doğusunda bulunan Marib şehrinde yolkenarına yerleştirilen bir bombanın patlaması sonucu ilk belirlemelere göre 16 asker hayatını kaybetti.

Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi yanlısı Halk Direnişi Güçleri (HDG) ile Husiler ve devrik lider Ali Abdullah Salih yanlıları arasında çıkan çatışmalarda 11 kişi öldü. El-Beyda kentinde direniş güçleri, Es-Sabah ve El-Meşbeh bölgelerinde Husiler ile Salih yanlılarına ait askeri konvoylara saldırı düzenledi.

Devrimden bu yana siyasi istikrarsızlığın sona ermediği Yemen'de, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri geçen mart ayında, ülkede yönetime bağlı birliklerle çatışan Husilerin ilerleyişini durdurmak için operasyon başlatmıştı. Koalisyon güçleri, Husilerin yanı sıra onlara destek veren devrik lider Ali Abdullah Salih yanlılarını hedef alırken, çeşitli kentlerde Husi militanları ile yönetim yanlısı gruplar arasındaki çatışmalar sürüyor.

HADİ'NİN DANIŞMANI ÖLDÜ

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin siyasi danışmanlığını yapan ülkenin eski başbakanlarından Abdulkerim el-Aryani'nin hayatını kaybettiği bildirildi

Aryani'nin yakınlarından alınan bilgiye göre, daha önce beyninde pıhtı oluşması sonucu Almanya'nın Frankfurt şehrinde bir hastaneye kaldırılan Aryani, burada geçirdiği ameliyatın ardından hayatını kaybetti.
 
Yemen'in ikinci cumhurbaşkanı olan Abdurrahman el-Aryani'nin yeğeni olan Abdulkerim el-Aryani, 1935 yılında İbb vilayetinde doğdu.
 
Hükümet başkanlığının yanı sıra dışişleri bakanlığı ve müsteşarlık gibi çeşitli görevlerde de bulunan Aryani, Cumhurbaşkanı Hadi'nin birçok siyasi kararda kendisine danıştığı önemli isimler arasında yer alıyordu.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2015, 09:48
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35