banner39

Yemen'de ateşkes yürürlüğe girdi

Yemen'de 18 Nisan'da başlayacak müzakreler öncesi ateşkes gece yarısından itibaren yürürlüğe girdi

Ortadoğu 11.04.2016, 08:02 11.04.2016, 08:09
Yemen'de ateşkes yürürlüğe girdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yemen'de, Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde 18 Nisan'da Kuveyt'te yapılması planlanan müzakereler öncesi ilan edilen ateşkesin yürürlüğe girdiği bildirildi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, başkent Sana'nın yanı sıra Marib, El-Cevf ve Hacca iline bağlı Midi ilçesindeki çatışmalar durdu.

BM, 18 Nisan'da Kuveyt'te yapılması planlanan müzakereler öncesi taraflara iyi niyet göstergesi olarak ateşkes çağrısı yapmıştı.

BM Yemen Özel Temsilcisi İsmail Vild Şeyh Ahmed, daha önce yaptığı açıklamada, müzakerelerin, geri çekilme, silahların teslimi, güvenlik düzenlemeleri, siyasi çözüm ile mahkum ve tutukluların serbest bırakılması için bir komite kurulmasıyla birlikte 5 konu üzerinde yürütüleceğini bildirmişti.

Yemenli taraflar arasındaki müzakerelerin birinci ve ikinci turu BM gözetiminde İsviçre'de gerçekleşmiş ancak görüşmeden ilerleme sağlanamamıştı.

ATEŞKES 7 DEFA İHLAL EDİLDİ

Öte yandan, gece yarısından sonra yürürlüğe giren ateşkesin Taiz'de 7 defa ihlal edildiği bildirildi.

Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi yanlısı Halk Direniş Güçleri'nin (HDG) Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Husiler ile devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'e bağlı güçlerin ateşkesin yürürlüğe girdiği ilk yarım saat içerisinde Taiz'de Yemen ordusu ve HDG güçlerinin kontrolündeki bölgeleri bombaladığı ifade edildi.

Açıklamada, kentin Er-Ravda, El-Kemb, Kilabe ve Subat mahallelerinin Husiler tarafından bombalandığı kaydedildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?