banner39

banner35

Yemen'de ateşkese rağmen çatışmalar devam ediyor

Yemen'in başkenti Sanaa'da hükümet güçleriyle muhalif aşiret güçlerine bağlı askerler arasında geçici ateşkes anlaşması yapıldığı bildirildi; ancak çatışmalar bugün devam ediyor.

Ortadoğu 05.06.2011, 09:16 05.06.2011, 14:17
Yemen'de ateşkese rağmen çatışmalar devam ediyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yemen'de cumartesi günü ilan edilen ateşkese rağmen bugün çatışmaların devam ettiği bildirildi. El Arabiya televizyonu Yemen'in Taiz kentindeki çatışmalarda en az 5 kişinin öldüğünü bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, taraflar arası geçici ateşkes anlaşması cumartesi günü sabah saatlerinden uygulanmaya başladı.

Yetkili, ateşkes anlaşmasının cuma günkü saldırıda yaralan Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in sağlık durumuyla ilgili olup olmadığını belirtmedi.

Sanaa'da son üç gündür yoğun olarak yaşanan top, roket ve otomatik silah sesleri cuma günü gece geç saatlerde kesilmişti.

Taraflar bundan bir hafta önce de ateşkese karar vermiş ancak silahlar sadece bir gün susmuştu.

Başkentte çarşamba günü başlayan ve cuma günü zirveye çıkan çatışmalarda yüzden fazla kişi hayatını kaybetti. Bu saldırılarda bir roketin Başkanlık Sarayı'nın camisine isabet etmesi sonucu Devlet Başkanı Salih ile birlikte Meclis Başkanı ve Başbakan yaralanmış, Salih'in yedi koruması hayatını kaybetmişti.

Suudi Arabistan yönetiminden bir yetkili cumartesi akşam saatlerinde, Salih'e bağlı güçlerle muhalif aşiretler arasında kalıcı ateşkes için arabuluculuk yapıldığını bildirmişti.

ÇATIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Yemen’de ateşkes ilan edilmesine rağmen ülkenin başkenti Sanaa’da silah sesleri duyuluyor.

Reuters’a konuşan görgü şahitleri ülkenin başkentinde şiddetli çatışmaların yaşandığını dile getiriyor.

Çatışmaların özellikle Sadık el Ahmar önderliğindeki el Haşid kabilesi ile Salih güçleri arasında yaşandığı bildirildi.

SALİH, SUUDİ ARABİSTAN'DA OĞULLARI ÜLKEDE

Öte yandan Yemen hükümet kaynakları, Devlet başkanı Ali Abdullah Salih'in Suudi Arabistan'a gitmesine karşın, oğulları ve yeğenleri dahil önemli komutanların ülkede kaldığını belirtti.

Salih'in en büyük oğlu Ahmet, Cumhuriyet Muhafızları'nın komutanı ve ülkenin güvenlik ve istihbarat birimlerinin başında bulunuyor.

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?