banner39

Yemen'de ateşkesi uzatma çağrısı

BM Yemen Özel Temsilcisi Ahmed, Yemen'de çatışan taraflara ateşkesi 72 saat daha uzatma çağrısında bulundu

Ortadoğu 23.10.2016, 09:09 23.10.2016, 14:54
Yemen'de ateşkesi uzatma çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi İsmail Vild eş-Şeyh Ahmed, Yemen'de çatışan taraflara ateşkesi 72 saat daha uzatma çağrısında bulundu.

Ahmed, yaptığı yazılı açıklamada Yemen'de çatışan taraflara 19 Ekim Çarşamba günü yürürlüğe giren ateşkesi 72 saat daha uzatma çağrısında bulunarak, iki taraftan da yapılan ihallere rağmen ateşkesin büyük ölçüde etkili olduğunu belirtti.

"Geçtiğimiz günlerde, insani yardım ve gıda yardımının çatışmalardan zarar gören birçok bölgeye ulaştığını gördük. BM görevlileri, daha önce ulaşma imkanı olmayan bölgelere girdiler." ifadelerini kullanan Ahmed, ülkede anlaşma sağlanması halinde çatışmaların tamamen durmasının önemini vurguladı.

Ahmed, BM'nin siyasi çözüm ve çatışmaları durdurarak Yemen'de kalıcı ateşkes sağlanmasını hedeflediğine dikkati çekti.

YEMEN'DE İHLALLER

Öte yandan ateşkesin bitimine dakikalar kala Taiz ve Şebve kentlerinde yaşanan ateşkes ihlallerinde 8 kişinin öldüğü, 3 kişinin yaralandığı bildirildi.

Yönetim yanlısı Halk Direniş Güçleri (HDG) Basın Sorumlusu Macid Amir el-Harisi, yaptığı yazılı açıklamada, Şebve'de Husiler ve onlara destek veren Ali Abdullah Salih yanlıları arasında yaşanan çatışmalarda karşı taraftan 6 kişinin öldüğünü belirtti.

Yemen resmi ajansı SANA'da yer alan haberde ise Husiler ve Salih yanlılarının Taiz'de yerleşim yerlerine topçu atışıyla düzenlediği saldırılarda 2 sivilin hayatını kaybettiği, 3 kişinin yaralandığı aktarıldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?