banner39

banner35

Yemen'de ayrılıkçılar sokaklara barikat kurdu

Yemen'in güneyindeki Aden kentinde bulunan ayrılıkçı gruplar, sokakları trafiğe kapattı

Ortadoğu 08.12.2014, 12:01 08.12.2014, 12:01
Yemen'de ayrılıkçılar sokaklara barikat kurdu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yemen'de ayrılıkçı Güney Hareketi'nin isyan çağrısı üzerine Aden kentinin bazı sokaklarının kapatıldığı belirtildi.

Görgü şahitlerinden alınan bilgiye göre, Güney Hareketi taraftarları Aden kentinin farklı mahallelerinde yer alan birçok sokağı lastik ve taşlarla kapattı. Kentin kapatılan iki ana caddesinin emniyet güçlerince açıldığı ve müdahalede gerginlik yaşanmadığı aktarıldı.

Güney Hareketi kaynaklarından alınan bilgiye göre, "isyan" nedeniyle kentteki mahallerin çoğunda yollar, ticari mekanlar, kamu ve özel kurumlar kapatıldı. Perşembe günü Güney Hareketi tarafından yayımlanan yazılı açıklamada, kurtuluş, bağımsızlık ve yeni bir devlet kurmak için taraftarlarını ilk aşama olarak genel isyana çağırmıştı.

Kuzey Yemen ve Güney Yemen 1990 yılında birleşti. Yöneticilerin anlaşmazlıkları ve Güney Yemen'in dışlandıkları yönündeki şikayetleri, 2 ay süren 1994'teki iç savaşa neden oldu. Yemen'in eski Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih döneminde görevlerinden atılan askerler ve komutanların yer aldığı birçok grup tarafından 2007'de kurulan ayrılıkçı Güney Hareketi, önce arazilerinin ve görevlerinin geri verilmesini isterken, daha sonra bu talepler Güney Yemen'in ayrılmasına kadar ulaştı.

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?