banner15

Yemen'de bir ramazan geleneği: Sürme

Yemen'de değişmeyen bir ramazan geleneği olan "gözlere sürme çekme" mübarek ayın ilk gününde başladı

Yemen'de bir ramazan geleneği: Sürme

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yemen'de ramazan ayının ilk gününde cami avlularını dolduran cemaat, kılınan ilk öğle namazının ardından gözlerine sürme çekmek için sıraya girdi. Yemen erkekleri arasında oruç ayına has bir gelenek olan sürme, Hazreti Muhammed'in sünnetleri arasında kabul ediliyor.

Başkent Sana'daki Ulu Cami sürme geleneğinin merkezi konumunda. Camiye vakit namazını kılmaya gelen Yemenlilerin yanı sıra ramazan ayının havasını da hissetmek isteyen çok sayıda Müslüman ramazanın ilk gününde yine Sana Ulu Camisi'nde buluştu.

Cami avlusunda namazdan sonra yerlerini alan ve gönüllü olarak isteyenlerin gözüne sürme çeken ''sürmeciler'', Hz. Muhammed'in sünneti olan bu alışkanlığı devam ettirmeye çalışıyor.

Sıraya giren cami cemaatine ''Rasulullah'ı en çok kim seviyor'' diye sorarak sürme çekenlere salavat okutuyor. En çok sevenin daha çok salavat getirmesi gerektiğini söyleyerek sürme çeken sürmeciler, bazen camaatin gözlerinin yanması ile karşılaşabiliyor. İlk defa yaptıranlar ve gözleri yananlar bunun normal olup olmadığını öğrenerek camiden uzaklaşıyor.

Cami cemaatine sürme çeken gönüllülerden Hasan Hüseyin el-Afiy, sürmenin Yemenliler tarafından bin yıldır sürdürülen bir gelenek olduğunu söylüyor. Afiy, Sürmenin görmeyi kuvvetlendirdiğini ve bakterileri öldürdüğünü ifade ediyor.

Sürme geleneği ramazan ayı boyunca camilerde devam edecek.

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2014, 16:34
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48