banner39

Yemen'de BM temsilcisi protesto edildi

Yemen'de BM barış planına karşı gösteriler düzenlendi. Husiler, Sana'da bulunan BM Yemen Özel Temsilcisi Ahmed'i protesto etti

Ortadoğu 05.11.2016, 20:27 05.11.2016, 21:01
Yemen'de BM temsilcisi protesto edildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yemen'in başkenti Sana'da, Husi yanlısı pek çok kişi, Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi İsmail Vild eş-Şeyh Ahmed'i protesto etti.

Husiler ve devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlısı güçleri temsil eden heyetle barış planını görüşmek üzere perşembe günü Sana'ya gelen Ahmed'in kaldığı otel önünde düzenlenen gösteriye katılanlar, Ahmed'i tarafsız olmamakla suçladı ve "Git" yazılı pankartlar taşıdı.

Sana'da 8 Ekim'de taziye binasını hedef alan saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınları, AA muhabirine yaptıkları açıklamada, Ahmed'i, Suudi Arabistan'ın tarafını tutmak ve saldırıyla ilgili uluslararası bir soruşturma açılmasına engel olmakla suçladı.

BM Yemen Özel Temsilcisi Şeyh Ahmed, geçen hafta sunduğu barış planında, yeni bir cumhurbaşkanı yardımcısı tayin edilmesi, geçiş dönemini yönetecek ve siyasi diyalog sürecinin yeniden başlamasına öncülük edecek ulusal uzlaşı hükümeti kurulması, anayasal sürecin tamamlanması ve akabinde seçimlerin yapılması gibi maddelerin yer aldığını açıklamıştı.

Husiler ve Salih'in partisi Genel Halk Kongresi, bazı temel eksiklere rağmen Şeyh Ahmed'in sunduğu barış planının görüşülebileceğini bildirmişti. Yemen Cumhurbaşkanı Hadi de "BM'nin 2216 sayılı kararına aykırı olduğu" için planı kabul etmediklerini duyurmuştu.

Yemen Başbakanı Ahmed bin Dağr ise önceki gün Ahmed'in sunduğu barış planını şekli olarak kabul ettiklerini belirtmişti.

Başkent Sana'da 8 Ekim'de taziye merasiminin olduğu binaya düzenlenen hava saldırısında 140'tan fazla kişinin hayatını kaybettiği, 500'den fazla kişinin yaralandığı kaydedilmişti.

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?