Yemen'de çatışmalar devam ediyor: 43 ölü

Yemen’de İran destekli Husiler tarafından düzenlendiği belirtilen havan topu saldırısıyla Aden’de birçok sivil hayatını kaybetti

Yemen'de çatışmalar devam ediyor: 43 ölü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yemen'de Cumhurbaşkanı Abdurabbuh Mansur Hadi hükümetine bağlı güçlerin Husilere karşı mevzi kazandığı Aden'de, Husilerin havan saldırısında yetkililere göre en az 43 sivil hayatını kaybetti, 100'den fazlası yaralandı.

Suudi Arabistan önderliğindeki koalisyonun hava desteğini alan Hadi hükümeti yanlısı 'Halk Direnişi' güçleri, Husileri ülkenin en büyük ikinci şehri olan Aden'den çıkarmayı başardıklarını söylemiş ve şehrin 'kurtarıldığını' açıklamışlardı. Yemen hükümetinin iki bakanı, Husilerin şehre girmesinden 4 ay sonra Aden'e dönmüştü.

Halk Direnişi güçleri, şehrin büyük bir bölümünde kontrolü ele almayı başarsa da bazı bölümlerinde Husilerle çatışmalar sürüyor. Halk Direnişi, Marib'de de üç bölgeyi ele geçirdiklerini açıkladı.

AFP'ye konuşan askeri kaynaklar, Pazar günü Cumhurbaşkanı Hadi yanlısı Halk Direnişi mensuplarının, Husilerin elindeki Tavahi semtine doğru ilerlediğini söyledi.

Cumartesi gününden bu yana Suudi Arabistan önderliğindeki koalisyon güçleri Tavahi'yi ve şehrin kuzeyindeki Husi mevzilerini hedef alan 15 hava saldırısı gerçekleştirdi. Şehirde çatışmaların sürdüğü bir başka yer olan Krater semtinde de Husiler, Hadi yanlısı güçlerin kuşatması altında.

BM Yemen Özel Temsilcisi İsmail Veld Şeyh Ahmed ateşkesin halen mümkün olduğunu belirterek, taraflarda görüşmeyi devam ettirme isteği bulunduğunu söyledi.

Husilerin ilerleyişini durdurmak için Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri, 26 Mart'ta "Kararlılık Fırtınası" adlı hava harekâtı başlatmıştı. Yemen'de Cumhurbaşkanı Abdrabbu Mansur Hadi yönetiminin BM'ye müdahale çağrısı üzerine başlatılan operasyon 21 Nisan'da sona erdi; "Umuda Dönüş" adlı yeni bir operasyon başladı.

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2015, 19:36
banner53
YORUM EKLE

banner39