Yemen'de çatışmalar göçe zorluyor

Yemen'in Amran şehrinde Husilerle aşiretler arasındaki çatışmalar sebebiyle 72 bin kişi bölgeden ayrılmak zorunda kaldı

Yemen'de çatışmalar göçe zorluyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yemen'de Husiler ile silahlı aşiret üyeleri arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı Amran kentinde 72 binden fazla insanın, şiddet olayları nedeniyle ülkenin çeşitli kentlerine göç etmek zorunda kaldığı bildirildi.

Yemen'deki BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisinden (OCHA) yapılan yazılı açıklamada, 2013 yılı Ekim ayından bu yana devam eden şiddet olayları nedeniyle Amran kenti sakinlerinden yaklaşık 72 bininin göç etmek zorunda kaldığı, bunların 5 bin 824'ünün başkent Sana'ya yerleştiği belirtildi.

Son günlerde bölgede yaşanan şiddet olaylarında artış yaşandığı kaydedilen açıklamada, bu nedenle insani yardım çalışmalarının arttığı, son iki haftada 7 bin kişiye insani yardım malzemelerinin ulaştırıldığı belirtildi.

Amran kentinde, aşiretler ile güvenlik noktaları oluşturarak bölgeyi ele geçirmeye çalıştığı öne sürülen Husiler arasında çatışmalar yaşanıyor. Çok sayıda kişinin ölümüne ve yaralanmasına yol açan çatışmaların son bulması için zaman zaman ateşkes sağlansa da ihlaller nedeniyle bu anlaşmalar uzun sürmüyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2014, 08:58
banner53
YORUM EKLE

banner39