banner39

banner35

Yemen'de çözüm için son 24 saat

''Yemen Gençlik Komitesi'' ülkede iktidarın devri sorununun çözülmesi için 24 saat süre verdi.

Ortadoğu 14.06.2011, 13:00 14.06.2011, 13:03
Yemen'de çözüm için son 24 saat

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yemen Devlet Başkan Vekili Abdurabbu Mansur Hadi'nin, iktidarın devriyle ilgili müzakerelere başlama konusunda muhalefet partileriyle mutabakata varmasından sonra, ''Gençlik Komitesi'' girişimlerin hızlandırılması için 24 saat süre verdi.

Yemen'de ocak ayından bu yana devam eden halk ayaklanmalarının koordinasyonu görevini üstlenen ve ''Gençlik Komitesi'' olarak adlandırılan grubun sözcüleri, yaptıkları açıklamada, Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in yokluğunda sürecin bir an önce başlatılması gerektiğini belirtti.

Bildiride, Hadi'nin söz konusu girişimlere başlama konusunda tavrını net bir şekilde belirtmesi gerektiği, mevcut hükümet ve meclisi feshedip seçim sürecinin bir an önce başlatılması ve sürecin nasıl işleyeceğinin anlatılacağı bir bilgilendirme toplantısı düzenlemesine yönelik istekler sıralandı.

Ayrıca, devrim sürecinde yaşanan sivil kayıpların sorumluları hakkında bir an önce soruşturma başlatılması istendi.

Bu arada Dünya Gıda Programı'nın Yemen için hazırladığı yardım konteynerleri Hudeyde limanına ulaştı. Yapılan gıda ve tıbbi malzeme yardımlarının özellikle ülkenin güneyinde süren çatışmalardan etkilenen mağdurlara ulaştırılması bekleniyor.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?