banner39

Yemen'de cumhurbaşkanı yanlıları Cenevre'ye karşı

Yemen'de Hadi yanlısı Halk Direniş Güçleri, Husilerle müzakerelere karşı çıkarak devlet kurumlarında kontrol ele geçirilinceye kadar Husilerle mücadele edeceklerini açıkladı

Ortadoğu 11.12.2015, 23:55 11.12.2015, 23:55
Yemen'de cumhurbaşkanı yanlıları Cenevre'ye karşı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yemen'de Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi yanlısı Halk Direniş Güçleri'nin (HDG), Taiz kentindeki kolunun, ülkedeki taraflar arasında gelecek hafta gerçekleştirilecek Cenevre-2 görüşmelerine karşı çıktığı bildirildi.

HDG güçleri tarafından yapılan açıklamada, Ensarullah Hareketi'yle (Husiler) yapılacak görüşmelere karşı çıkılarak "Yapılan tüm fedakarlıklardan sonra darbeci isyancılarla görüşmek şehitlerin kanını hiçe saymak ve hem ülkede hem de bölgede kaosa kapı açmak anlamına gelmektedir" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, HDG güçlerinin, devlet kurumlarında kontrol ele geçirilinceye kadar Husilerle mücadeleye devam edeceği belirtildi ve Yemen halkına Husilerle mücadeleye devam etme çağrısı yapıldı.

Husiler ve devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'in görüşmeleri vakit kazanmak için kullanacağının kaydedildiği açıklamada, hükümete de Husilerin kurduğu "tuzağa" düşmeme çağrısında bulunuldu.

Yemen geçen mart ayından bu yana, Husiler ve devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih güçleri ile Hadi yanlısı Halk Direniş Güçleri (HDG) ve Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin mücadelesine tanık oluyor.

Yemen hükümetini temsilen Cenevre-2 görüşmelerine katılacak heyet 9 Kasım'da Cumhurbaşkanı Hadi tarafından onaylanmıştı. Söz konusu heyetin başına, ülkedeki krizden önce yapılan Ulusal Diyalog Konferansı'ndaki Geçiş Dönemi Adalet Komisyonu Başkanı Abdulmelik el-Mihlafi getirilmişti.

Husilerin sözcüsü Muhammed Abdusselam dün yaptığı açıklamada, Cenevre-2 görüşmelerine katılacak heyette yer alacak kişilerin isimlerini BM'ye teslim ettiklerini açıklamıştı. Bugün de görüşmelere sözcü Abdusselam'ın başkanlık edeceği duyurulmuştu.

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi ile Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi İsmail Veled eş-Şeyh'in, Cenevre-2 görüşmelerinin 15 Aralık'ta başlamasına karar verdiği açıklanmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?