banner39

banner35

Yemen'de diplomasi girişimleri

Yemen'de Ali Abdullah Salih sonrası için pazarlıklar başladı

Ortadoğu 06.06.2011, 14:08 06.06.2011, 14:08
Yemen'de diplomasi girişimleri

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yemen’de Başkanlık sarayına cuma günü düzenlenen saldırı sonucu yaralanan ve Suudi Arabistan’a giden Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih’in ülkeye dönüp dönmeyeceği belirsizliğini korurken hükümet yetkilileri ile muhalefet liderleri diplomatik kazanım elde etmek için Amerikalı ve Avrupalı diplomatlarla görüşmeler yapıyor.

Yemen medyasında yer alan haberlere göre, Devlet Başkanlığı görevine vekalet eden Abdrabbu Mansur Hadi, muhalefetle anlaşma konusunda Amerikan Büyükelçisi ile bir görüşme yaptı. Hadi ayrıca, Salih’in akrabalarından oluşan ordu komutanları ve Salih’in oğullarıyla da bir araya geldi.

Muhalif liderler de Amerikalı ve Avrupalı diplomatlarla yaptıkları görüşmelerde, Salih’in iktidardan tamamen ayrılması için baskı yapılmasını isterken, batılı diplomatlar muhalefet cephesinden Yemen Devlet Başkanı’nın iktidarı bırakıncaya kadar geçici hükümet kurma çalışması yapmamaları talebinde bulundu.

Muhaliflerle görüşen Amerikalı bir diplomatın, "Washington yönetiminin Salih’e görevini tamamen bırakması için baskı yaptıklarını söylediği" ifade edildi.

Bu arada, Yemenli hükümet yetkilileri, Salih’in ülkesine geri döneceği konusunda ısrarlı açıklamalar yaparken, bazı uzmanlara göre Suudi yetkililer Salih’in Devlet Başkanı olarak ülkesine dönmesine izin vermeyebilir.

Bazı hükümet yetkilileri dün, Salih’in en az iki hafta daha Suudi Arabistan’da kalacağını açıklamıştı.

Yemen Devlet Başkanı, önceki gün başkanlık sarayına düzenlenen roket saldırısında yaralanmış, ailesi ve bazı üst düzey yetkililer ile tedavi için Suudi Arabistan’a götürülmüştü.

Yemen’de Salih’in başında olduğu yönetime karşı ocak ayında başlayan halk ayaklanmasında bugüne kadar 400’den fazla kişi hayatını kaybetti.

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?