banner39

Yemen'de el-Kaide saldırısı: 6 ölü

Ebyen kentinde HDG'ye ait bir kontrol noktasına El Kaide militanları tarafından düzenlenen saldırıda ölenlerin sayısı 6'ya yükseldi

Ortadoğu 02.01.2016, 13:54 02.01.2016, 15:16
Yemen'de el-Kaide saldırısı: 6 ölü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yemen'in Ebyen kentindeki yönetim yanlısı Halk Direnişi Güçleri'ne (HDG) ait bir kontrol noktasına El Kaide tarafından düzenlenen saldırıda ölenlerin sayısının 6'ya yükseldiği bildirildi.

Edinilen bilgiye göre, El Kaide dün Ebyen kentinde HDG'ye ait bir kontrol noktasına saldırı düzenledi. Saldırıya ateşle karşılık veren HDG ile militanlar arasında çıkan çatışmalarda HDG'den 3 kişi hayatını kaybetti. Çatışmaların ilerleyen saatlerinde El Kaide'den de Ali el-Kesiri isimli üst düzey bir örgüt yetkilisi ile 2 kişi yaşamını yitirdi.

Görgü tanıkları da çatışmaların ardından Ebyen'in birçok ilçesinde tansiyonun yükseldiğini aktardı.

Dün akşam saatlerinde El Kaide'nin Ebyen'de HDG'ye ait bir kontrol noktasına saldırı düzenlediği, olayda 3 HDG mensubunun yaşamını yitirdiği aktarılmıştı.

Birkaç haftadan bu yana Ebyen'e bağlı Zencebar'ın kontrolünü elinde tutan El Kaide'nin, Caar ve Batis beldelerinde de hücrelerinin olduğu belirtiliyor. Örgütün bölgeye döndüğü aralık ayından bu yana ilk defa Hadi yanlısı güçlere saldırı düzenlediği kaydediliyor.

Yemen'de uzun süredir yaşanan güvenlik sorunları nedeniyle El Kaide, Hadramevt'e bağlı El-Mukella ile Ebyen kentlerinin birçok bölgesinde etkin bir şekilde varlığını gösteriyor.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?