banner15

Yemen'de federal sisteme geçiş için kurul oluşturuldu

Yemen'de federal sisteme geçişinin nasıl olacağına karar vermek üzere 22 kişilik bir heyet oluşturuldu

Yemen'de federal sisteme geçiş için kurul oluşturuldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi başkanlığında, federal demokratik temeller üzerine kurulacak bölgelerin sayısı ve dağılımının belirlenmesi için 22 kişiden oluşan kurul oluşturuldu.

Yemen resmi haber ajansı SABA'nın verdiği bilgiye göre, farklı siyasi parti ve oluşumlardan 22 kişinin oluşturduğu kurul, Yemen'in federal sisteme geçişinin nasıl olacağına karar verecek. Kurulun, bölgelerin kuzeyde 4, güneyde 2 olmak üzere 6, ya da 1'i kuzeyde 1'i güneyde 2 bölgeye ayrılması seçeneklerini değerlendirileceği belirtildi.

Kurulun bu iki seçenekten biri üzerinde karar vereceği ve verdiği kararın bağlayıcı olacağı ifade edildi.

Ulusal Diyalog Konferansı'nda Yemen'in güneyini temsil eden 8 kişi ile kuzeyi temsil eden 8 kişiden oluşan 16 kişilik komite, "güneylilere yasama, yürütme ve yargıda temsil hakkı veren insan haklarını, vatandaşlar arasında eşitlik ile hukukun üstünlüğünü gözeten yeni federal sistem kurulmasını" öngören anlaşmayı imzalamıştı.

Anlaşma gereği "Cumhurbaşkanı Hadi başkanlığında, federal demokratik temeller üzerine kurulacak bölgelerin sayısı ve dağılımının belirlenmesi için kurul oluşturulması" kararı verilmişti.

Yemen'de BM ve Körfez İşbirliği Konseyi'nin (KİK) desteğiyle, 18 Mart 2013'te ülkedeki farklı siyasi çevrelerden 565 üyenin katılımıyla başlayan Ulusal Diyalog Konferansı, dün yapılan kapanış töreniyle sona ermişti. Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur'un da bir konuşma yaptığı kapanış törenine, BM, Arap Birliği ve Körfez ülkelerinden temsilciler katılmış, toplantının ardından ülkenin birçok şehrinde kutlamalar yapılmıştı.

Yemen Ulusal Diyalog Konferansı'nın kapanış oturumunda, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur'un görev süresinin bir yıl uzatılması, sınırlı kabine değişikliği, gençlik örgütleri ve diğer oluşumların Şura Meclisi'nde temsil edilmesi gibi kararlar alınmıştı.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2014, 08:11
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48