banner39

banner35

Yemen'de göstericiler cenazede buluştu

Yemen'de Cumartesi gününden bu yana öldürülen 25 gösterici için cenaze töreni düzenlendi

Ortadoğu 19.10.2011, 14:38 19.10.2011, 14:38
Yemen'de göstericiler cenazede buluştu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yemen'de cumartesi günü alevlenen ve üç günde 25 kişinin ölümüne neden olan çatışmalarda hayatını kaybedenler için cenaze töreni düzenlendi. 

Törende Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih ve hükümeti aleyhine sloganlar atılırken, ''barış'' amaçlı düzenlenen yürüyüşlerde sivil vatandaşların üzerine ateş açılması ''lanetlendi''

Yapılan uzun ve siyasi içerikli konuşmalar ve toplanan binlerce muhalifin sloganları sivillere ateş açmasına izin verdiği iddia edilen Salih ve askeri birlikleri aleyhine yapılırken, dünya kamuoyu yaşanan ''katliamlar'' için müdahale etmeye çağrıldı. 

Son olarak BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nin, Yemen'de sağlanacak herhangi bir yetki devri antlaşmasının Salih'e dokunulmazlık sağlaması halinde geçersiz ve insan haklarına aykırı olacağı yönünde karar alması muhaliflerce olumlu karşılanıyor. 

Salih'in kendisine bağlı silahlı güçlerin sivillere ateş etmesine sessiz kalması protesto edilirken, Taiz ve başkent Sana'da yaşanan son çatışmalarda ortaya çıkan amatör kamera çekimlerinde sivillere direkt ateş edildiği ve bunun artık belgelendirildiği ifade ediliyor. 

Salih'in sürekli ateş edenlerin ''silahlı kimliği belirsiz kişiler'' şeklinde tanımlaması da protesto edilirken, ateş edenlerin sivil giyimli askerler olduğu ve bu yöntemle hükümetin suçlamalardan sıyrılmayı hedeflediği iddia ediliyor. 

Yorumlar (0)
29
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?