Yemen'de göstericilere polis ateşi

Taez kentinde rejim karşıtı göstericilere polisin ateş açtığı ve birçok göstericinin yaralandığı bildirildi.

Ortadoğu 19.04.2011, 13:37 19.04.2011, 13:45
Yemen'de göstericilere polis ateşi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Yemen'in başkenti Sana'nın güneyindeki Taez kentinde rejim karşıtı göstericilere polisin ateş açtığı ve birçok göstericinin yaralandığı bildirildi.

Görgü tanıkları, binlerce kişinin katıldığı gösterilerde polisin ayrım yapmadan ateş açtığını ve yoldan aracıyla geçen bir kişinin de ağır yaralandığını aktardı.

Sana'dan sonra ülkenin ikinci büyük kenti olan Taez kentinde hemen hemen her gün rejimin değişmesini isteyen protestocular gösteri düzenliyor.

PROTESTOLAR SÜRÜYOR

Yemen'de Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih karşıtı protestolar da sürüyor.

Üniversite meydanı önünde gösteriler sürerken, kendilerini ''Gençlik Devrimi Organize Komitesi Başkanları'' olarak adlandıran Salim Muhammed ElVadi ve Ali Reşid ElAkıl, Körfez İşbirliği Konseyi'nin (KİK) arabuluculuk gayretlerinden memnun olduklarını ve bu akşam yapılacağı bildirilen BM Yemen oturumundan beklentilerinin büyük olduğunu söyledi.

Salim Muhammed ElVadi, ''KİK'in gayretlerinden dolayı çok mutluyuz ve onlardan daha fazla gayret göstermelerini istiyoruz. Ayrıca barışçıl gösterilerimize 'vahşice' saldıran Salih yönetimi yüzünden ortaya çıkan tıbbı malzeme ihtiyaçlarımızı karşılamalarını bekliyoruz'' dedi.

Ali Reşid ElAkıl ise bu akşam BM nin Yemen oturumu yapacağı haberlerinin kendilerini umutlandırdığını, alınacak kararların sadece ve sadece Yemen halkının menfaatine olması beklentisi içinde olduklarını söyledi.

Gösterilerin sürdüğü meydanda elektrik direğine asılan ''git artık katil'' yazılı Salih kuklası dikkatleri çekerken, ocak ayından beri üniversite meydanında çadırlarda toplanan göstericiler bekleyişlerini ''sabırla ve barışçıl'' bir şekilde devam ettireceklerini söylüyorlar.

YENİ MUHALEFET PARTİSİ

Bu arada, Yemen'de Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in iktidar partisinden ayrılan bir grup milletvekili, muhalifleri destekleyen yeni bir parti kuracaklarını açıkladı. 

Adalet ve Kalkınma Bloğu adlı yeni grup, yayınladıkları bildiride, Salih'in iktidarına son verilmesi ve göstericilere karşı uygulanan baskının kaldırılmasını istedi. 

Yemen'in ikinci en büyük aşireti olan Bakil aşiretine bağlı Muhammed Ablahum, yeni partiyi kuranlar arasında bulunuyor. Ablahum, Amerika'da eğitim görmüş, ilerici bir kişi olarak tanınıyor. Ayrıca, istifa eden Turizm, İnsan Hakları ve Ulaştırma bakanları da yeni siyasi bloğa katıldı. 

Bu isimlerin yanı sıra, bazı üst rütbeli asker, nüfuzlu aşiret reisleri, büyükelçiler, valiler ve medya yöneticilerinin de yeni partiye destek verdiği belirtiliyor.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?