banner39

Yemen'de Husi karşıtı eylemlerde 26 ölü

Yemen'de Husilere karşı devam eden gösteriler çatışmaya dönüştü, çatışmalarda 10 Sünni, 16 Husi milis olmak üzere toplam 26 kişi hayatını kaybetti

Ortadoğu 14.02.2015, 16:07 14.02.2015, 16:21
Yemen'de Husi karşıtı eylemlerde 26 ölü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yemen'de Husilerin yönetime el koymasının ardından ülke çapında süren eylemlerin ikinci gününde binlerce Yemenli, Şii Husi iktidarına karşı gösterilere katıldı. Göstericiler Salih el-Beşiri'nin öldürülmesine tepkili olduklarını söyledi .

Salih el-Beşiri Husi karşıtı protestolarda silahlı bir kişi tarafından vurulmuş hastaneye kaldırılmıştı. El Beşiri'nin hastaneye kaldırılırken bedeninde işkence izleri olduğu gözlendi. Husilerden bu konuda herhangi bir açıklama yapılmadı.

Husi savaşçıları ve El-Kaide ile işbirliği içinde olduğu ileri sürülen Sünni aşiretler arasındaki çatışmalarda bugün 16 Husi milisinin ve 10 Sünni'nin öldüğü açıklandı.

Yemen'de Husiler yönetimi aldığından beri çatışmalar artarak sürüyor. Fransa, ABD, İngiltere, Almanya, İtalya, Hollanda, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan ülkedeki elçiliklerini kapatmasının ardında İspanya ve Birleşik Arap Emirlikleri de Sanaa'daki büyükelçiliklerini kapadıklarını duyurdu.

Yemen'deki ayaklanma sınır komşularından birinin dünyanın bir numaralı petrol ihraacatı ülkesi Suudi Arabistan olması sebebiyle uluslarası kamuoyunun dikkatini çekiyor.  Yemen'in Körfez'deki diğer Arap komşuları Husi birliklerden rahatsız olduklarını ve Husilerin durdurulması gerektiğini dile getiriyor.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?