Yemen'de Husi - Selefi ateşkesi yine bozuldu

Yemen'de ateşkes çabalarına rağmen Husilerle Selefiler arasında çıkan çatışmalarda bir kişi öldü

Yemen'de Husi - Selefi ateşkesi yine bozuldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yemen'de Sa'da vilayetinin Demac bölgesinde Husiler ve Selefiler arasındaki çatışmalarda, 10 yaşındaki bir çocuk öldü, çok sayıda kişi yaralandı.

Ülkenin kuzeyinde Şii Husiler ve Selefiler arasındaki çatışmalar, "arabuluculuk girişimleri"ne rağmen devam ediyor. Selefilerin sözcüsü Surur el-Vadii, bugün Husiler tarafından başlatıldığını iddia ettiği bombardımanda, 10 yaşındaki bir çocuğun hayatını kaybettiğini ve çok sayıda kişinin yaralandığını belirtti.

Gruplar arasında  ateşkes sağlamaya çalışan "Cumhurbaşkanlığı Arabuluculuk Komitesi"nin çabalarının yetersiz kaldığını savunan Vadii, ''Husiler anlaşmaya rağmen saldırılarını devam ettiriyor'' iddiasında bulundu.

Arabuluculuk komitesi başkanı Yahya ebu İsbaa da "ateşkesi bozan grupların tespiti için" bölgeye gönderilen gözlemcilerin üzerine ateş açıldığını ve Husilerin, ''Yanlı bir yaklaşımla tek taraflı incelemeler yapan hiç kimsenin bölgeye girmesine izin verilmeyeceğini'' söylediğini belirtti.

Bölgeye Kızılhaç gibi kuruluşların da girmesine izin verilmediğin aktaran İsbaa, ''Husiler askeri birlikler dahil herkesi hedef alıyor'' dedi.

Demac bölgesinde, Selefiler ile Husiler arasındaki çatışmaların durması için 2 gün önce ateşkes anlaşmasına varıldığı bildirilmişti.

Cumhurbaşkanlığına bağlı arabuluculuk komitesinin, bölgenin ileri gelenleriyle yaptığı görüşmede varılan anlaşmada, "tarafların saldırılara son vermesi, bölgede gözlemcilerin konuşlandırılması, Husilerin kapattığı yolların açılması ve yaralıların tahliyesini" öngörüyordu. Ancak söz konusu anlaşmaya uyulmadığı belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2013, 13:43
banner53
YORUM EKLE

banner39