banner39

Yemen'de Husilerden siyasi gruplara sert uyarı

Yemen'de Husiler, açıkladıkları anayasaya karşı tavır sergileyenlere karşılık verileceğini açıkladı

Ortadoğu 08.02.2015, 10:49 08.02.2015, 10:49
Yemen'de Husilerden siyasi gruplara sert uyarı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yemen'de Ensarullah Hareketi (Husiler) lideri Abdulmelik el-Husi, siyasi gruplara, dün akşam açıklanan "Anayasa Manifestosu"na karşı "ahmakça bir tutum" sergilememeleri uyarısında bulundu.

Husilere ait El-Mesira kanalında yayımlanan video kaydında Husi, "Siyasi güçlerin (bildiriye yönelik) fitne çıkarmak için ahmakça bir adım atması durumunda halk karşılığını verecektir" dedi. 

Bildiriyi "önemli, tarihi ve gerekli bir adım" olarak nitelendiren Husi, "Siyasi gruplar, anayasal boşluktan istifade ederek devlet kurumlarının işleyişini bozmak ve ülkede kaos yaratmak istedi. Bu manifesto, diğerlerinin halkı hedef tahtasına oturtmak için yaratmak istediği boşlukla mücadele etmeyi amaçlıyor" diye konuştu. 

Husi, "ülkenin ekonomik darboğazdan geçtiğini ve güvenlik ile siyasi sorunların yaşandığını" belirterek, "Bildiri, alelacele ve dikkatsizce değil, sorumluluk bilinciyle hazırlanmış, ülkenin maslahatı için atılmış barışçıl bir adımdır" ifadesini kullandı. 

Husiler, hükümet ve Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin istifasının ardından dün akşam saatlerinde, ülkedeki siyasi geçiş sürecini belirleyecek manifesto açıklamıştı. Mevcut anayasanın yürürlükte kalacağı belirtilen manifesto, 5 üyeli "Başkanlık Konseyi" ve 551 sandalyeli "Ulusal Geçiş Meclisi"nin kurulmasını öngörüyor.

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü